Forside Udland Chokerende melding fra Rusland: Vi har gjort det

Chokerende melding fra Rusland: Vi har gjort det

Putin
Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com

En udmelding fra Rusland skaber panik.

Lige nu læser andre

Kampene i Ukraine har i januar rykket frontlinjen, hvis man skal tro meldinger fra Moskva.

Russiske styrker har ifølge landets militære ledelse udvidet deres kontrol med et større sammenhængende område i løbet af måneden.

Det skriver Ekstra Bladet.

Område på størrelse med Falster

Ifølge chefen for Ruslands generalstab, Valerij Gerasimov, har russiske enheder taget kontrol med mere end 500 kvadratkilometer ukrainsk territorium. Opgjort i danske forhold svarer det til omtrent samme areal som Falster.

Oplysningerne er fremlagt via Ruslands forsvarsministerium og viderebragt af nyhedsbureauet Reuters. Gerasimov har i den forbindelse besøgt russiske styrker, som aktuelt deltager i kampene inde i Ukraine.

Læs også

Fremrykningen handler ikke kun om åbent land. Ifølge den russiske generalstab er 17 byer og landsbyer blevet erobret i samme periode. Hvor præcist områderne ligger, er ikke uddybet i de russiske meldinger.

Ukrainsk reaktion mangler

Fra ukrainsk side er der indtil videre ikke kommet nogen officiel kommentar til de russiske oplysninger. Meldingen er derfor ikke bekræftet af uafhængige kilder, og situationen på slagmarken kan udvikle sig hurtigt.

Krigen i Ukraine har gennem længere tid været præget af skiftende offensiver og meldinger om både fremskridt og tilbageslag fra begge sider.

Ads by MGDK