Forside Indland Mathias Gidsel deler ærlige ord: “Det er hårdt for selvtilliden”

Mathias Gidsel deler ærlige ord: “Det er hårdt for selvtilliden”

Mathias Gidsel
MGDK

Slutrunden har sat sine spor hos Mathias Gidsel.

Lige nu læser andre

De danske håndboldherrer skrev i går historie, da de besejrede Tyskland i EM-finalen og kunne lade sig hylde som Europas bedste.

Med guldet hængende tungt om halsen var humøret højt, smilene brede og spillerne gav sig god tid til pressen, der stod klar til at indfange øjeblikket efter triumfen.

Det var en aften, hvor jubel, lettelse og stolthed fyldte det hele.

For bag de flotte medaljer gemmer der sig ugers benhårdt arbejde, fysiske kampe og mentale prøvelser.

Netop den side af medaljen kom også frem, da spillerne satte ord på slutrunden, som havde været alt andet end skånsom.

Læs også

Slutrunden har sat sine spor

En af dem, der var umulig at overse, var Mathias Gidsel.

Han leverede en slutrunde i absolut topklasse og blev både EM’s topscorer og kåret som turneringens MVP.

Alligevel var det ikke kun præstationerne på banen, der fyldte, da han stillede op til interview.

Med et glimt i øjet og den karakteristiske ydmyghed fortalte han åbent om de spor, slutrunden havde sat.

Det skriver SE og HØR.

Læs også

For de mange intense kampe havde haft deres pris. Slag, rifter og små sår havde samlet sig kamp for kamp, og især ansigtet bar præg af nærkampene.

Gidsel lagde ikke skjul på, at det til tider havde været en udfordring.

Han forklarede, at det kan være hårdt for selvtilliden konstant at skulle stille op på direkte tv med nye ar i ansigtet.

Ifølge ham gør det ikke ligefrem noget godt for udseendet, og han indrømmede ærligt, at man ikke føler sig kønnere af det.

“Jeg synes, det har været lidt hårdt at skulle stille op på direkte tv med ar i ansigtet hele tiden. Det er hårdt for selvtilliden. Jeg synes ikke, man bliver kønnere af det,” lød det fra Gidsel.

Læs også

Samtidig understregede han, at det er vilkårene i international top-håndbold.

Der bliver gået hårdt til hinanden, og han ser de mange mærker som et tegn på den indsats, holdet har lagt for dagen.

Set i det lys er det småting, lød det fra stjernen, der var taknemmelig for, at det kun var kosmetiske skrammer.

Sendte hilsen til kæresten

Midt i det hele fandt han også plads til et kærligt blik mod privatlivet.

Med et smil bemærkede han, at det er godt, at kæresten Katrine er sammen med ham, fordi han er sød og ikke på grund af, hvordan han ser ud.

Læs også

Ads by MGDK