Ministerium advarer særlig gruppe danskere.
Lige nu læser andre
Eksplosioner har natten til tirsdag kunnet høres i det diplomatiske kvarter i Saudi-Arabiens hovedstad. Oplysninger fra saudiarabiske myndigheder bekræfter, at USA’s ambassade i Riyadh er blevet ramt af droneangreb.
Ifølge det saudiarabiske forsvarsministerium ramte droner ambassadekomplekset, men der er ikke meldinger om tilskadekomne. Reuters skriver, at ingen personer opholdt sig på ambassaden, da angrebet fandt sted.
Udviklingen indgår i en hastigt eskalerende konflikt mellem Iran og USA, som de seneste dage har bredt sig i regionen.
Dansk advarsel til borgere i Riyadh
Udenrigsministeriet reagerede natten til tirsdag med en officiel opfordring til danskere i Riyadh om at udvise stor forsigtighed.
“Situationen er alvorlig og uforudsigelig. Bliv indendøre og vær ekstra opmærksom på din personlige sikkerhed. Hold dig opdateret gennem medier, lokale myndigheder, dit hotel eller rejsebureau,,. skriver Udenrigsministeriet på deres hjemmeside.
Læs også
Myndighederne har ikke oplyst om konkrete trusler mod danske interesser, men henviser til den generelle sikkerhedssituation i byen.
Trump: USA påfører Iran “enorm skade”
USA’s præsident, Donald Trump, kommenterede angrebet i et interview med det amerikanske medie Newsnation. Her sagde han, at Iran meget snart vil få klarhed over USA’s reaktion på angrebet mod ambassaden.
Han vurderede samtidig, at indsættelse af landtropper næppe bliver nødvendigt, men understregede, at Iran allerede mærker presset fra amerikansk side.
“Vi gør stor skade. Vi påfører dem enorm skade,” sagde Trump i interviewet.
Angrebet i Riyadh sker efter flere dages gensidige angreb mellem Iran på den ene side og USA samt Israel på den anden. Iranske styrker har ifølge flere internationale medier rettet angreb mod amerikanske mål i Golfregionen som svar på omfattende luftangreb mod iranske installationer.
Læs også
USA indledte lørdag et større luftangreb i samarbejde med Israel. Siden er flere højtstående iranske ledere blevet dræbt, heriblandt landets øverste leder, ayatollah Ali Khamenei.
Natten til tirsdag oplyste Qatars forsvarsministerium, at to ballistiske missiler på vej mod landet blev opsnappet og destrueret.
Urolighederne har samtidig ramt den internationale flytrafik. Centrale knudepunkter i Mellemøsten oplever omfattende aflysninger, og tusindvis af afgange er indstillet som følge af den militære optrapning.