Trods et lovende løfte fra ministeren, er intet sket – og folk er frustrerede.
Lige nu læser andre
Flere politikere ønskede i 2024 at bruge skattesystemet til at få flere danskere op på cyklen. Kontante økonomiske incitamenter skulle gøre det mere attraktivt at pendle på to hjul frem for at tage bilen.
To år senere er der stadig ikke fremlagt et eneste konkret lovforslag.
Det skriver TV 2.
Et bredt flertal i Folketinget pålagde i maj 2024 skatteministeren at undersøge mulighederne for skattemæssige fordele til cyklister. Ideen var blandt andet at gøre daglig pendling på cykel mere attraktiv.
Enhedslistens daværende transportordfører Jette Gottlieb stod bag initiativet.
Læs også
“Ideen er at få flere til at pendle på cykel,” sagde hun dengang.
Socialdemokratiets skatteminister Jeppe Bruus kvitterede i første omgang positivt for forslaget og lovede at se nærmere på mulighederne.
Siden da er ministerposten dog skiftet hænder to gange. Først overtog Rasmus Stoklund posten, og senere blev Ane Halsboe-Jørgensen udnævnt som skatteminister. Ingen af dem har fremlagt forslag til ny lovgivning.
Frustration blandt politikere og organisationer
Manglen på fremdrift vækker irritation hos flere partier. Enhedslistens nuværende transportordfører, Leila Stockmarr, kalder situationen dybt problematisk og udtrykker stor frustration over, at ministeriet endnu ikke har leveret et resultat.
Alternativet retter lignende kritik og mener, at sagen er blevet lagt på hylden trods bred politisk opbakning.
Læs også
Også organisationer, der arbejder for at fremme cykling, oplever manglende handling. Cyklistforbundet har i flere år arbejdet sammen med blandt andre Dansk Industri, Ingeniørforeningen og Dansk Metal i en alliance, der forsøger at få cykelvenlige skatteregler på dagsordenen.
Direktør i Cyklistforbundet Kenneth Øhrberg Krag fortæller, at han har haft møder med tre forskellige skatteministre, som alle har rost ideen, men uden at der er kommet konkrete resultater.
“De sidste to år har jeg haft møder med tre forskellige skatteministre, som alle sammen har sendt mig ud ad døren med beskeden om, at det er en super god idé, og noget de vil arbejde for. Men der er ikke sket en skid.”
Store gevinster ved flere cykler
Transportministeriets beregninger viser, at samfundet sparer 8 kroner og 39 øre for hver kilometer, der cykles i stedet for at blive kørt i bil. Gevinsterne skyldes især færre sundhedsudgifter, mindre trængsel og lavere forurening.
Elcykler giver også en positiv effekt, men i lidt mindre grad. Her vurderes samfundsgevinsten til 5 kroner og 36 øre per kilometer.
Læs også
Analyse fra Dansk Industri peger samtidig på, at hvis danskerne cyklede 10 procent mere, kunne samfundet spare omkring 267.000 sygedage om året.
Flere modeller ligger allerede klar
Interesseorganisationer har allerede foreslået flere konkrete løsninger. Et forslag går blandt andet ud på at udvide reglerne fra den nuværende fri bil-ordning, så medarbejdere også kan få skattemæssige fordele ved firmacykler.
Andre modeller handler om at justere befordringsfradraget, så cyklister hurtigere kan opnå fradrag.
Lignende ordninger findes allerede i udlandet. I Tyskland bruger mere end to millioner ansatte cykler, som de har købt eller leaset gennem deres arbejdsplads via lønordninger.
Forsøg på at få en kommentar fra den nuværende skatteminister Ane Halsboe-Jørgensen er foreløbig strandet.
Læs også
Skatteministeriets presseafdeling har oplyst, at ministeren ikke ønskede at stille op til interview. Et kort skriftligt svar var først planlagt, men nåede aldrig at blive sendt.
Kort efter blev der udskrevet valg, og ministeriets medarbejdere fik besked på, at de ikke længere måtte arbejde videre med sagen for ministeren.