Forside Indland Advarsel til utallige danskere: Kan gå et frygteligt syn i...

Advarsel til utallige danskere: Kan gå et frygteligt syn i møde efter påskeferien

Advarsel til utallige danskere: Kan gå et frygteligt syn i møde efter påskeferien
Foto: Shutterstock

Mange forventes at vende tilbage til et frygteligt syn.

Lige nu læser andre

Stormen Dave har givet anledning til store problemer i særligt Nordjylland med vindstød af orkanstyrke, og det kan mærkes hos If, Nordens største forsikringsselskab.

If har indtil videre registreret omkring 150 skader fra sine danske kunder i forbindelse med stormen, og syv ud af ti skader kommer fra kunder i den nordlige del af Jylland.

”Vi har oplevet stor travlhed, efter Dave ramte i går, søndag, og vi har også haft mere travlt med at hjælpe vores kunder end forventet,” siger Helene Ibsen, boligchef i If, i en pressemeddelelse.

De typiske skader, som If har registreret, skyldes væltede træer, som har ramt boliger. Forsikringsselskabet har også set eksempler på nedfaldne tagsten og knuste ruder i drivhuse.

If forventer, at stormen vil give travlhed ved telefonerne de kommende dage:

Læs også

”Mange danskere har været bortrejst i påsken, og vi forventer, at flere skadesanmeldelser vil tikke ind, i takt med at vores kunder vender hjem fra ferie og får mulighed for at danne sig et overblik over eventuelle stormskader,” siger Helene Ibsen.

Ads by MGDK