Rejsende må forberede sig på ændringer og aflysninger.
Lige nu læser andre
Rejsende i Københavns Lufthavn kan se frem til en turbulent start på ugen.
Lufthansa er endnu en gang ramt af strejke, og denne gang er det piloterne, der nedlægger arbejdet mandag og tirsdag.
Det får store konsekvenser for flytrafikken også i Danmark.
Det skriver BT.
Masser af aflysninger
Ifølge Københavns Lufthavns hjemmeside er stort set alle planlagte afgange og ankomster med Lufthansa aflyst i de to dage.
Læs også
Det betyder, at mange passagerer må finde alternative rejseplaner eller forberede sig på forsinkelser og ændringer i sidste øjeblik.
Også i Billund Lufthavn mærkes strejken. Her er flere afgange allerede aflyst.
Konflikt ulmer
Strejken kommer kun få dage efter, at kabinepersonalet i Lufthansa også nedlagde arbejdet. Dermed fortsætter uroen i det tyske flyselskab.
Konflikten handler blandt andet om pensionsforhold, hvor piloterne og ledelsen ikke kan blive enige. Samtidig er der utilfredshed med lønningerne i datterselskabet Lufthansa CityLine.
Uvished for rejsende
For passagererne skaber situationen usikkerhed midt i en travl rejseperiode. Mange risikerer at få ændret eller helt aflyst deres rejser.
Læs også
Hvor længe konflikten varer, er endnu uvist. Indtil videre er det dog klart, at mandag og tirsdag bliver præget af omfattende forstyrrelser i flytrafikken.