Flere lande har sænket afgiften, bør det også ske i Danmark?
Lige nu læser andre
De høje brændstofpriser presser både forbrugere og politikere og nu vokser presset for at sænke afgifterne i Danmark.
I både Norge og Sverige har man allerede valgt at skrue ned for afgifterne på benzin og diesel.
Det har sat gang i debatten herhjemme, hvor flere partier nu ønsker lignende tiltag.
Kan sende danskere over grænsen
Hos energiselskabet OK advarer man om, at forskellene i priser kan få konsekvenser.
Hvis Danmark ikke følger trop, risikerer flere danskere at tanke i udlandet, lyder vurderingen. Det kan føre til øget grænsehandel med brændstof.
Læs også
Det skriver TV2.
Afgifter fylder det meste
En stor del af forklaringen på de høje priser ligger i afgifterne. I dag går mere end halvdelen af prisen på benzin og diesel til staten i form af afgifter og moms.
Derfor kan ændringer hurtigt mærkes ved standeren.
Ifølge beregninger fra OK vil en reduktion i afgifterne på 25 procent sænke benzinprisen med omkring 1,7 kroner per liter. Halveres afgifterne, kan prisen falde med cirka 3,35 kroner.
Fjernes afgifterne helt, kan prisen på benzin falde med op mod 6,7 kroner per liter. For diesel vil et tilsvarende fald ligge omkring 5,3 kroner.
Læs også
Mærkbar forskel for familier
For en almindelig bilist kan det gøre en stor forskel. En optankning på 50 liter benzin vil i så fald blive flere hundrede kroner billigere.
Ifølge forbrugerøkonom Ida Marie Moesby fra Nordea vil det være en lettelse for mange husholdninger, der allerede mærker de stigende priser.
Risiko for inflation
Der er dog også en bagside. Lavere afgifter kan øge efterspørgslen og dermed være med til at presse inflationen op.
Samtidig peger økonomer på, at afgifter også bruges som et politisk redskab til at påvirke danskernes forbrug blandt andet for at reducere brugen af fossile brændstoffer.
Politisk pres vokser
Flere partier ønsker at handle hurtigt. Dansk Folkeparti og Danmarksdemokraterne mener, at afgifterne bør sænkes med det samme også selv om der endnu ikke er dannet en ny regering.
Læs også
Andre partier er mere forsigtige, men udelukker ikke at se på området.
Folketinget kan i princippet godt vedtage ændringer, selv før en ny regering er på plads, men det vil være usædvanligt.
Afventer løsning
For nu fortsætter debatten, mens priserne forbliver høje.
Hos OK peger man på, at der er behov for mere langsigtede løsninger frem for midlertidige indgreb.
Spørgsmålet er nu, om politikerne vælger at følge nabolandene eller holde fast i den nuværende kurs.