Forside Nyheder Trist nyt til ejere af dieselbiler: I 2027 bliver det...

Trist nyt til ejere af dieselbiler: I 2027 bliver det dyrere

Shell, benzin, diesel
MGDK

Fra 2027 bliver det dyrere at køre dieselbil.

Brændstofpriserne er steget markant den seneste tid.

Konflikten i Mellemøsten har været med til at sende priserne på benzin og diesel op, og det kan mærkes i mange danske husholdninger.

Men prispresset ser ikke ud til at aftage foreløbigt. En politisk aftale fra 2020 betyder nemlig, at brændstof bliver endnu dyrere i de kommende år.

Det rammer især ejere af benzin- og dieselbiler, som må forberede sig på flere prisstigninger ved tankstationerne.

Det skriver B.T.

Udligningsafgift stiger

Fra 2027 stiger den såkaldte udligningsafgift, som dieselbilejere betaler som en del af den grønne ejerafgift.

Stigningen lyder på ni procent, og forklaringen ligger i, at dieselbilister i 2025 og 2026 har haft en midlertidig rabat på 30 procent.

Den rabat blev indført som kompensation for den dieselafgift på 65 øre, der kom i 2024. Rabatten udløber altså inden længe, og dermed stiger regningen igen.

FDM har regnet på konsekvensen, og her kan stigningen betyde en ekstra årlig ekstraudgift på op til 810 kroner for de mindst økonomiske dieselbiler.

EU gør brændstof dyrere i 2027

I 2028 slipper ejere af fossilbiler heller ikke.

Her indfører EU nemlig et CO2-kvotesystem, som betyder, at brændstof generelt bliver dyrere.

Ifølge FDM’s beregninger vil en bilejer, der kører 20.000 kilometer om året i en benzinbil, der kører 16 kilometer på literen, skulle betale 1.463 kroner ekstra om året på grund af det nye system.

FDM advarer nu mod, at regningen bliver ved med at lande hos dem, der stadig kører på fossile brændstoffer.

“Vi mener, at bilejere, der kører på fossile brændstoffer, har betalt rigeligt og betaler rigeligt, og stigningerne bør stoppe nu. Ved de kommende ændringer bør fossilbilejere friholdes,” siger forbrugerøkonom Ilyas Dogru fra FDM.

Ads by MGDK