Forside Nyheder Mette Frederiksen rasede mod indvandring efter dødsvold: Var selv med...

Mette Frederiksen rasede mod indvandring efter dødsvold: Var selv med til at give ham dansk pas

Mette Frederiksen
Alexandros Michailidis/Shutterstock

Det rammer hende som en boomerang.

Når snakken falder på lov og orden, bliver bølgerne ofte høje hjemme i de danske stuer.

Mange borgere føler, at systemet nogle gange beskytter de forkerte frem for ofrene.

Det skaber utryghed i hverdagen, når konsekvenserne udebliver.

Alligevel sker det jævnligt, at beslutningstagere i fortiden har skabt de smuthuller, de senere står og raser over.

Nogle gange rammer gamle lovforslag ligefrem magthaverne som en boomerang.

Det skriver BT.

Fortidens beslutning spøger

En aktindsigt fra landets ministerium for integration afslører ifølge B.T., at den sigtede på 31 år i den voldsomme sag fra Islands Brygge fik sit pas med hjælp fra allerhøjeste sted. Mette Frederiksen stemte personligt for loven.

Den mistænkte kom oprindeligt fra et afrikansk land som 4 måneder gammel.

Senere fik han dansk statsborgerskab som biperson, da politikerne godkendte en større pakke med over 1.000 udlændinge.

Sagen chokerede nationen, da en familiefar på 32 år mistede livet.

Kort tid efter brugte statsminister Mette Frederiksen tragedien til at tale dunder om udlændingepolitik på de sociale medier.

“Jeg tror også, at mange deler en dyb vrede over et typisk mønster. At der generelt er alt for meget kriminalitet, der bliver begået af folk, der er kommet til Danmark udefra,” udtalte Mette Frederiksen i sit opslag.

Det har imidlertid ikke været muligt for mediet at få en kommentar fra statsministeren.

Hun ønsker ikke at svare på, hvorfor hun selv hjalp manden med at få statsborgerskab.

Regler blokerer for udvisning

Flere borgerlige partier valgte også at bakke op om mandens pas i sin tid.

Både Dansk Folkeparti og resten af den blå blok trykkede dengang på den grønne knap.

Den sigtede mand har udover den tragiske hændelse også tidligere voldtægter og et drabsforsøg på sit rulleblad.

Derfor undrer mange danskere sig over, hvorfor en udvisning ikke kommer på tale.

Årsagen skal findes i, at manden i dag er dansk statsborger.

Juraprofessor Jørn Vestergaard har tidligere forklaret til avisen, at de internationale konventioner forhindrer en hjemsendelse.

Netop den regel ønsker oppositionen at gøre op med, mens regeringen holder fast i aftalen.

Problematikken lander midt i nogle tunge politiske forhandlinger om fremtidens regler for indfødsret.

Moderaternes politiske ordfører Mohammad Rona har allerede varslet, at den konkrete hændelse vil spille ind i de kommende drøftelser.

På grund af et navneforbud er sagens helt specifikke detaljer endnu mørklagt.

Ads by MGDK