Forside Udland Trump udpeger ny AI-chef: Skal stå i spidsen for særlig...

Trump udpeger ny AI-chef: Skal stå i spidsen for særlig styrke

donald trump
Joey Sussman / Shutterstock.com

En ny amerikansk arbejdsgruppe har til formål at undersøge muligheder og risici ved kunstig intelligens, og Donald Trump har valgt dens leder.

USA’s præsident Donald Trump har søndag udpeget Jay Clayton som landets nye AI-chef.

Clayton er i forvejen USA’s nationale efterretningschef, men nu får han endnu mere ansvar, da han også kommer til at stå i spidsen for en ny arbejdsgruppe med navnet ‘Super Intelligence Force’.

Udnævnelsen betyder, at han skal stå i spidsen for gruppens arbejde med at undersøge udviklingen inden for kunstig intelligens. Det skriver nyhedsbureauet Reuters ifølge Ritzau.

Får 120 dage

Arbejdsgruppen er netop blevet oprettet og får en konkret tidsfrist for at udføre sit arbejde.

Ifølge Reuters har gruppen med Clayton som leder 120 dage til at udarbejde en rapport om de muligheder og risici, der følger med AI.

Rapporten skal desuden behandle, hvilken rolle den amerikanske regering bør have på området.

Trump har selv forklaret i et opslag på de sociale medier, at arbejdsgruppen skal ‘sikre, at USA fortsat er førende i verden inden for superintelligens’.

Skal kortlægge regeringens rolle

Clayton får dermed ansvaret for at samle arbejdsgruppens vurderinger af, hvordan udviklingen inden for kunstig intelligens skal håndteres.

En central del af opgaven bliver at beskrive de risici, som teknologien kan medføre, og de muligheder, den kan skabe.

Samtidig skal gruppen tage stilling til, hvordan den amerikanske regering efter dens vurdering bør forholde sig til disse.

Ads by MGDK