Forside Udland Trump mister besindelsen for rullende kameraer: Går amok på journalist...

Trump mister besindelsen for rullende kameraer: Går amok på journalist efter kritisk spørgsmål

Trump mister besindelsen for rullende kameraer: Går amok på journalist efter kritisk spørgsmål
IMAGO / ZUMA Press Wire

Donald Trump skød med skarpt mod journalisten.

Det er langt fra usædvanligt, at bølgerne går højt, når Donald Trump møder den amerikanske presse.

Den amerikanske præsident har flere gange været i verbale sammenstød med journalister, og særligt spørgsmål om hans udenrigspolitik har tidligere skabt anspændte situationer.

Onsdag var ingen undtagelse.

Her udviklede et spørgsmål om forholdet mellem USA og Rusland sig til endnu en konfrontation foran kameraerne.

Denne gang drejede det sig om løsladelsen af den 74-årige amerikaner Stephen Hubbard, der havde tilbragt mere end fire år i russisk fangenskab.

Han blev onsdag løsladt, efter at Donald Trump personligt havde henvendt sig til Ruslands præsident, Vladimir Putin, med en anmodning om at få amerikaneren frigivet.

Men da Trump efterfølgende blev konfronteret med et kritisk spørgsmål om forbindelsen mellem løsladelsen og USA’s politik over for Rusland, reagerede præsidenten skarpt.

Spørgsmål fik Trump til at reagere

Trump havde tidligere på dagen skrevet, at USA ikke havde givet noget i bytte for Hubbards frihed.

Senere forklarede han imidlertid, at Hubbard efter hans vurdering næppe var blevet løsladt, hvis USA havde gennemført nye sanktioner mod Rusland.

CBS News beskriver ligeledes, at Trump både sagde, at der ikke var tale om en byttehandel, og samtidig knyttede frigivelsen til beslutningen om ikke at lade nye sanktioner træde i kraft.

Det fik CNN-journalisten Kaitlan Collins til at spørge, om Rusland dermed alligevel havde fået noget til gengæld.

Trump reagerede skarpt, ifølge Ekstra Bladet:

“Du ved intet. Du er fra fake news CNN. Nu har du en mand, der på smuk vis flyver fra Rusland til, hvor end han lander i USA, som jeg fik ud, fordi jeg havde en meget god og meget hurtig forhandling med præsident Putin.”

Se videoen:

Klik for at vise eksternt indhold fra x,
- Du kan altid aktivere og deaktivere tredjepartsindhold.
Du accepterer hermed at vise eksternt tredjepartsindhold. Persondata kan blive sendt til udbyderen af indholdet og andre tredjepartstjenester.

Kaldte journalisten dum

Da Collins fortsatte med at spørge ind til modsætningen, blev tonen endnu hårdere.

“Du ved ikke, hvad du taler om. Du er en dummy. Du er en person med lav iq. Du er en dummy. Du arbejder for CNN,” lød det fra Trump ifølge den gengivne samtale.

Trump fastholdt samtidig, at nye sanktioner kunne have ødelagt forhandlingerne om Hubbards løsladelse.

Hubbard blev tilbageholdt af russiske styrker i 2022 og senere idømt næsten syv års fængsel efter anklager om at have kæmpet som lejesoldat for Ukraine.

USA havde betegnet ham som uretmæssigt tilbageholdt.

Løsladelsen fandt sted samtidig med amerikanske samtaler med Rusland om krigen i Ukraine, og Trump sagde senere, at Hubbard var på vej hjem til USA sammen med blandt andre den amerikanske udsending Steve Witkoff.

Ads by MGDK