Forside Indland Bilka, Føtex og Netto gør klar til krise i Danmark:...

Bilka, Føtex og Netto gør klar til krise i Danmark: Disse varer skal altid være på lager

Bilka, Netto, Føtex, Salling Group
Shutterstock

Bilka, Føtex og Netto forbereder sig på en alvorlig krise, og nu afslører de, hvilke varer der får særlig prioritet.

Arbejdet med at etablere i alt 51 landsdækkende beredskabsbutikker fortsætter ufortrødent for Danmarks største dagligvarekoncern, som skal sikre borgerne en sikker adgang til dagligvarer og fornødenheder under en krisesituation.

Vigtigt er det, at beredskabsbutikkerne, som tæller 17 Bilka’er, 32 føtex-varehuse samt to Netto-butikker, geares til at kunne stå imod en højere og mere intensiv efterspørgsel, såfremt flertallet af landets dagligvarebutikker må lukke.

Sådan skriver Salling Group i en pressemeddelelse.

Salling Group har i sin lagerprioritering taget afsæt i myndighedernes anbefalinger til, hvad man bør have i sit hjemmeberedskab.

Derfor er der primært tale om varer med længere holdbarhed, konserves, hygiejneprodukter, tændstikker og batterier samt andre sanitære varer.

En række særligt udvalgte varer vil blive prioriteret og karakteriseret som kritisk vigtige i butikkernes beholdning.

– Arbejdet med etableringen af vores beredskabsbutikker har højeste prioritet, og som tiden skrider frem, kan vi heldigvis sætte flueben ved flere og flere vigtige milepæle. Det kan måske synes nemt at fylde ekstra konserves og vand på vores lagre, men med mange tusinde varer på hylderne, er der en enorm og konstant rotation i varerne, som vi skal have øje for. Vi ønsker nemlig ikke, at gode varer løber på dato og må kasseres, hvilket er den største udfordring i logistik- og udvælgelsesøvelsen, siger administrerende direktør i Salling Group, Anders Hagh, og fortsætter:

– Den bedste beredskabsløsning er, når danskerne følger myndighedernes anbefalinger og selv har et mindre lager af nødvendige varer derhjemme. Den anbefaling kan vi kun bakke op om, og derfor tilsikrer vi også, at de konkrete varer er til tilgængelige dagligt, men også vil være det under en krisesituation.

Skulle en krise ramme en by, region eller større dele af landet vil samtlige Salling Group-butikker, der tæller over 750, gøre alt for at holde åbent i videst muligt omfang – også selvom man ikke er beredskabsbutik. 

Nødstrømsetableringen godt i gang

Med nødstrømsanlæggene skal beredskabsbutikkerne kunne holde åbent i minimum 48 timer uden almindelig strømforsyning eller forbindelse til omverdenen.

Generatorerne skal blandt andet holde kølere, belysning, computersystemer og anden strømafhængig infrastruktur kørende, og i skrivende stund har snart ti butikker installeret nyt og bedre nødstrømsanlæg.

De 51 beredskabsbutikker, som skal være klar i løbet af 2027, er en del af Salling Groups samlede beredskabsplan, der skal gøre butikkerne i stand til at fungere under en regional eller landsdækkende krisesituation.

Ifølge planen skal op mod 80 procent af den danske befolkning maksimalt have 50 kilometer til en beredskabsbutik. 

Betaling uden forbindelse til omverden 

Også betalingen er tænkt ind i beredskabet. Som en del af et udvidet samarbejde med Nets er det nemlig muligt at betale offline i alle Salling Groups danske butikker. 

Det betyder, at kunderne kan betale med betalingskort – både fysisk og via telefonen – selv hvis internetforbindelsen er nede.

Betalingen reserveres på kundens kort og trækkes først, når forbindelsen er tilbage. 

Således er både varer, strøm og betaling tænkt ind i Salling Groups arbejde med at holde butikkerne i gang, hvis dele af den almindelige infrastruktur svigter. 

Prioriterede varer
Dåsetun  Drikkeyoghurt  MüslibarHakkede tomater Havregryn Køkkenrulle  Knækbrød VandPastaskruerMakrelfilet i tomat Salling  Mel  VandKikærter Mandler  Spaghetti  Peanuts  Kidneybønner ProteinbarSorte bønner Ris  Kartoffelmos pulver  Boller i Karry på dåse Kiks  Gær Vådservietter BatterierBleerToiletpapir
Ads by MGDK