Forside Biler 9.000 bilister ramt: “Vi kan tydeligt se, at…”

9.000 bilister ramt: “Vi kan tydeligt se, at…”

Car, bil, biler, motorvej, trafik,
Rene Dyhr / Shutterstock.com

Især én ting kan være problematisk for bilisterne.

Lige nu læser andre

Kør selv-ferien er en populær måde at rejse på ferie for rigtig mange danskere.

I alt fik knap 9.000 danskere brug for vejhjælp via SOS International på bilferien i udlandet i sommer.

Det er lidt flere end sidste sommer.

Og blandt de mange sager var der altså flere elbiler. Antallet af sager med elbiler er steget hele 65 procent i forhold til sidste sommer.

Elbilerne udgør nu næsten 13 procent af det samlede sagsantal i perioden.

Læs også

“Vi kan tydeligt se, at danskerne har taget elbiler til sig. Vi er jo det land i Europa, hvor der kører næstflest elbiler på vejene. Elbilerne har færre skadesårsager i forhold til benzin- og dieselbiler. Til gengæld kan sagerne i udlandet blive mere komplekse, fordi de udenlandske værksteder ikke er lige så vant til elbiler, som vi er i Danmark,” siger Jan Bøjstrup Christensen, administrerende direktør for SOS Internationals danske Mobility-division.

Reservedele til elbiler en mangel i udlandet

Når elbiler får nedbrud, drejer det sig typisk om skader på dæk og glas, fejl af elektronisk karakter eller kollisioner.

“Vi oplever, at det kan være problematisk at skaffe reservedele til elbiler i udlandet. Samtidig ser vi, at de relevante værksteder ikke altid har tid og kapacitet i sommerperioden. Det betyder, at vi og vores samarbejdspartnere oftere må skaffe erstatningsbiler og sørge for hjemtransport. Det er alt andet lige en mere kompleks procedure, end hvis bilen kunne være blevet repareret, “siger Jan Bøjstrup Christensen.

Nedbrud med bil i udlandet sker typisk i de store transitlande og klassiske rejsedestinationer: Tyskland, Frankrig og Italien.

Ads by MGDK