Forside Indland 23-årig ændrede sine karakterer i Photoshop: Nu er han dømt

23-årig ændrede sine karakterer i Photoshop: Nu er han dømt

23-årig ændrede sine karakterer i Photoshop: Nu er han dømt
Foto: Shutterstock.com

Manden troede ikke, at hans karakterer var gode nok, derfor besluttede han sig at gøre brug af sine Photoshop-evner.

Lige nu læser andre

Man må ikke forfalske sit karakterblad.

Det fandt en 23-årig mand ud af i dag på den hårde måde. Han blev nemlig idømt 40 dages betinget fængsel i Københavns Byret. Det skriver Ekstra Bladet.

Læs også

Skulle starte på nyt gymnasium 

I 2017 flyttede han til København med sin forældre, og i den forbindelse ville han starte på et nyt gymnasium.

Han var blevet smidt ud af sit tidligere gymnasium, og han havde også fået afslag på ansøgninger fra flere gymnasier i hovedstaden, inden han besluttede sig for at ændre i karakterbladet i sin ansøgning, ifølge Ekstra Bladet.

Det brugte han billedredigeringsprogrammet Photoshop til, men det blev altså opdaget. 

Gymnasiet, der modtog den photoshoppede ansøgning og opdagede svindlen, meldte ham til politiet, og i dag måtte den 23-årige så stå til regnskab overfor sine handlinger. 

Anklageren gik efter en straf, der lød på 40 dages betinget fængsel til den 23-årige, da det er den sædvanlige straf for dokumentfalsk.

Det var dommeren enig i, og idømte den unge mand 40 dages betinget fængsel på stedet.

Han modtog dommen uden indvendinger.

Læs også

Ads by MGDK