Det sommerlige vejr bliver afløst af vind og regn.
DMI har tirsdag middag udsendt varsel om vindstød af stormstyrke langs den jyske vestkyst, hvilket svarer til vindstød på over 25 m/s.
DMI melder også om risiko for skybrud i Nordjylland, der forventes at ramme i aften-, nat- og i morgentimerne.
Vindstød af stormstyrke kan medføre at havemøbler og trampoliner kan blæse væk eller ind i vinduer og døre, samt grene fra ældre træer, der knækker af og rammer boligen.
Skybrud, som er regnvejr, der giver over 15 mm nedbør på højst 30 minutter.
Forsikringsselskabet Alm. Brand har derfor sendt 5000 sms’er til kunder i de berørte områder, så de kan nå at tage deres forholdsregler, inden det voldsomme vejr rammer senere i dag.
Det oplyser Alm. Brand i en pressemeddelelse.
“Med DMI’s melding om vindstød af stormstyrke langs den jyske vestkyst samt risiko for skybrud i Nordjylland, opfordrer vi vores kunder til at gå en ekstra runde om deres bolig og sætte grill, havemøbler og krukker indenfor, sørge for trampolinen er fastgjort, alle vinduer er lukkede og flagstanden er lagt ned. Det vil minimere risikoen for at få skader på boligen, siger Jan Graversgaard, direktør for Bygning og Bolig i Alm. Brand.
Gode råd
Rens afløb, tagrender og nedløbsrør. Tjek også, om nedløbs- og gennemløbsbrønde er stoppet til af blade.
Løft dine ting mindst 10 cm fra kældergulvet og placér alt på et underlag, der ikke suger vand.
Opbevar ikke ting i kælderen, der har stor betydning for dig, og som kan tage skade af vandet.
Sørg for, at vandet ikke kan trænge ind i huset ved at reparere eventuelle revner eller sprækker i husets vægge eller tag.
Gennemgå dit hus fra kælder til kvist. Tjek, om tagsten ligger, som de skal, og om der er revner, sprækker eller utætheder i husets tag eller mure.
Beskær træer, der står tæt på huset.
Sæt grill, havemøbler og krukker indenfor, eller stil dem i læ. Læg også flagstangen ned, hvis det er muligt.
Fastgør trampolinen. Fjern eventuelt dugen, og vend trampolinen på hovedet, så den ikke kan blive taget af vinden.
Tjek, at alle vinduer og døre er lukkede.
Bor I tæt på vand, og har dit hus kælder, er huset udsat for at få vand i kælderen, hvis det både regner og stormer. Så sørg for, at dine ejendele i kælderen ikke står direkte på gulvet.
Brug evt. vandsikringstape ved døre og vinduer. Kommer der vand, svulmer tapen op, så vandet ikke kan trænge ind.