Forside Indland Har nægtet at udtale sig: Nu bliver Mette Frederiksen TVUNGET...

Har nægtet at udtale sig: Nu bliver Mette Frederiksen TVUNGET til at komme med en forklaring

mette frederiksen
Shutterstock

Om to uger skal statsministeren stå skoleret for hvad hun har gjort – og “ingen kommentarer”-finten kan ikke redde hende.

Lige nu læser andre

Folketinget forbereder sig på en ny runde i sagen om de slettede sms’er fra Minksagen, når statsminister Mette Frederiksen og justitsminister Peter Hummelgaard møder op til hasteforespørgsel den 22. oktober klokken 13.

Det skriver Ekstra Bladet.

Mødet finder sted på oppositionens foranledning, efter at sagen igen er blusset op i kølvandet på nye oplysninger om Forsvarets Efterretningstjeneste. Ifølge en aktindsigt, som B.T. og Berlingske har fået, fremgår det, at en specialist i Center for Cybersikkerhed tidligere havde peget på en mulig metode til at genskabe slettede beskeder – en metode, der dengang ikke blev taget i brug.

Beslutningen om hasteforespørgslen blev truffet torsdag, efter Folketingets formand Søren Gade i samarbejde med partiernes gruppeformænd fandt en dato. Efterårsferien forsinkede planlægningen, da hasteforespørgsler som udgangspunkt skal placeres inden for en uge.

Sagen om de slettede beskeder har fulgt regeringen siden beslutningen i november 2020 om at aflive alle mink under coronakrisen – en beslutning, der som bekendt manglede lovhjemmel. Under forløbet kom det frem, at flere ministre, herunder Mette Frederiksen, havde telefoner indstillet til automatisk at slette beskeder.

Læs også

Den daværende regering meddelte på daværende tidspunkt Folketinget, at alle muligheder for at genskabe de slettede sms’er var afprøvet. De nye oplysninger rejser nu spørgsmålet, om Forsvarets Efterretningstjeneste lå inde med viden, der kunne have ændret forløbet.

Ifølge aktindsigten krævede den pågældende metode, at man undersøgte de computere, som telefonerne havde været forbundet til. Det bliver blandt de spørgsmål, Mette Frederiksen og Peter Hummelgaard skal forholde sig til, når sagen tages op i Folketingssalen efter ferien.

Ads by MGDK