Der har været fart på hos København Zoo.
Lige nu læser andre
Over 20 unger af større og mindre karakter er kommet til verden i København Zoo i løbet af de sidste fem uger.
Af de mest kendte dyr er tre amurtigre, som kom til verden for nogle uger siden, og som nu ligger i stalden hos deres mor, indtil de er store nok til at bevæge sig ud i anlægget.
Det samme gør en lille unge af rød panda, som Købehavn Zoo håber, man som gæst kan se i slutningen af august.
Men der er også mange dyreunger, man allerede kan se i deres respektive anlæg.
Hvis man er tålmodig, kan man spotte to kejsertamarin-unger og deres forældre i Tropezoo, tre dværgodder-unger i deres anlæg ved siden af den røde panda, en enkelt unge hos pingvinerne – og man kan komme tæt på de nye gedekid i Børnezoo.
Læs også
Hos Impala, sabelantilobe, zebra og chimpanse kom der unger tidligere på året – og de er alle til at se nu i deres respektive anlæg.
“Det er altid positivt, når der er dyrefødsler i Haven. Instinktet til at yngle er en af de stærkeste kræfter i naturen, og vi forsøger så vidt muligt at lade dyrene yngle for at understøtte deres naturlige adfærd. Det er selvfølgelig også en ekstra god oplevelse for vores gæster, at der kommer nye dyreunger – men endnu vigtigere er det, at mange af de dyr, vi har i ZOO, er truede ude i naturen – og derfor indgår mange af ungerne i vigtige internationale avlssamarbejder,” siger administrerende direktør, Pernille Mehl.
En af de meget truede arter, er stråleskildpadden, som i naturen lever på Madagaskar.
Den er kendetegnet ved sit smukke farverige skjold, hvilket desværre gør den sårbar overfor illegal handel.
Derudover bliver dens levesteder indskrænket på grund af menneskets ødelæggelse af naturen. I ZOO er der for nylig kommet fire små skildpaddeunger, hvilket er et vigtigt bidrag til bevarelse af arten.
Læs også
“I ZOO arbejder vi hver dag for at passe på verdens dyr, natur og biodiversitet. Det gør vi både herhjemme og i udlandet med indsatser for naturbevarelse, genopretning af habitater og opdræt af truede dyrearter. Så hver en unge er en vigtig del af en større sammenhæng,” siger Pernille Mehl.