Forside Indland Kvinde vandt i Eurojackpot kort før lægebesøg: Hendes reaktion fik...

Kvinde vandt i Eurojackpot kort før lægebesøg: Hendes reaktion fik lægen til at frygte for hendes helbred

lotto
Danske Spil

Kvinde fik million-opkald fra Danske Spil kort ført lægeaftale. Det fik pulsen helt i vejret, så lægen var bekymret for kvindens helbred.

Lige nu læser andre

Det skulle være så sundt lige at få pulsen op af og til… men det kan godt være svært at få passet motionen ind i en travl hverdag.

Løsningen på dét problem, dumpede uventet ned i skødet på en kvinde fra Esbjerg, da hun for ganske nyligt var på vej til lægen.

I opgangen, lige inden hun gik ind på klinikken, ringede mobiltelefonen nemlig, og i den anden ende af røret var Vicki fra Danske Spil – hun havde en ganske god nyhed til kvinden fra Esbjerg.

”Jeg troede kun, at det var i reklamerne, at man ser folk blive ringet op af en medarbejder fra Danske Spil. Men så ringede Vicki fra Danske Spil til mig! Jeg troede, at det var en sælger, men så sagde hun, at jeg havde vundet fire millioner kroner i Eurojackpot!” fortæller kvinden, som i første omgang blev helt rystet over nyheden.

Det skriver Danske Spil i en pressemeddelelse, som de har sendt til redaktionen.

Lægen blev bekymret for kvindens helbred

Læs også

”Det var meget specielt, og jeg kunne godt mærke, at adrenalinen kørte rundt. Jeg stod lige udenfor døren hos lægen, og da jeg kom ind, reagerede han også med det samme. Han blev helt bekymret og udbrød: ’Hvad sker der med din puls? Hvad sker der? Den er jo helt gal!’ Og så måtte jeg sige til ham, at det var fordi jeg lige var blevet ringet op af Danske Spil,” fortæller kvinden med et grin.

Selv om pulsen var høj, og selv om hun fik fortalt den gode nyhed til lægen, så var kvinden dog stadig skeptisk omkring det hele.

Det var først, da Danske Spils forskud på gevinsten på 200.000 kroner kom ind på kontoen, at hun endelig var helt sikker på, at den var god nok: Og så skulle kvinden på indkøb!

”Det var rart, at der kom lidt hyggepenge. Jeg har da shoppet noget. Jeg er ikke gået helt amok, men jeg har brugt 10.000 på sjov: Jeg har købt en hel masse tøj og en bærbar. Og så har jeg lige været til dyrlægen med min hund. Den skal også mærke, at jeg har vundet, så den har fået kødben, tøj og bamser. Ja, det er sådan en lille en, der ikke selv kan holde varmen, når det bliver koldt,” siger hun.

”Men de fleste af de 200.000, dem har jeg flyttet over på min opsparingskonto, så lige nu er jeg faktisk gået i overtræk på min almindelige konto. Så plejer jeg at få sådan en sms fra banken, men årh jeg tænker nok det går, der går jo 3,85 millioner ind på tirsdag,” griner kvinden højlydt.

Læs også

Når alle pengene går ind på kontoen, så er det planen, at hun skal købe et nyt sted at bo. Hun vil godt bygge sin lejlighed ud med noget, hvor der er ikke trapper.

”Jeg skal ned på jorden,” som hun siger.

Ads by MGDK