Jim Lyngvild skal stå i spidsen for et stort nyt projekt.
Lige nu læser andre
Jim Lyngvild er kendt for flere forskellige ting. Han er både designer, iværksætter og forfatter, men alligevel kender mange ham nok især for hans kærlighed til vikinger. Han har blandt andet haft et samarbejde med Nationalmuseet omkring en vikingeudstilling på cv’et.
Yderligere har Jim Lyngvild trukket hobbyen så langt, at han nu bor på vikingeborgen Ravnsborg med sin mand Morten Poulsen, som han selv har designet og boet i siden 2012.
Nu har han Jim Lyngvild fået stillet en opgave, som han ikke kan få armene ned over af ren begejstring. Projektet beskrives som ‘Danmarks første helt kommercielle vikingelandsby’, og hertil er der yderligere krav til, hvad Jim Lyngvild skal få inkoorpereret i vikingelandsbyen.
Det har han netop delt på det sociale medie Facebook.
Læs også
“Jeg har simpelthen lige fået VERDENS fedeste opgave i dag – “Tegn og byg Danmarks første helt kommercielle vikingelandsby med gourmet-restaurant, hytteovernatning og campingplads – alt sammen i VIKINGESTIL, men LUKSUS.” skriver han.
Han løfter sågar sløret for, hvornår og hvor projektet vil være færdigt og klar til at modtage gæster.
“Se DET bliver noget at glæde sig til, når vi slår dørene op i 2024. I Jylland ja”, afslutter han.