Roskilde-drengen med benzin i blodet har sat motoren i frigear for sidste gang.
Jens Winther, den første dansker nogensinde til at gennemføre det ikoniske 24-timers løb på Le Mans, er død efter længere tids sygdom.
Det bekræfter Dansk Automobil Sports Union (DASU) tirsdag.
Karrieren begyndte med knald og mudder i en grusgrav i Roskilde, hvor en ung Winther tumlede rundt på motorcykel, længe før nogen havde tænkt tanken om at forvandle området til det, vi i dag kender som Roskilde Ring. Det uofficielle racermiljø i byen havde ham som en af de centrale skikkelser, og det varede ikke længe, før han for alvor satte sig igennem.
I 1962 snuppede han danmarksmesterskabet i Formel 3 bag rattet af en Cooper-Norton, og 1970’erne bød på endnu mere sølvtøj med to nationale mesterskaber i BMW 2800 CS. Senere kastede han sig over rally, hvor det blev til deltagelser i det krævende Monte Carlo Rally hele 13 gange – inklusive en klassesejr i 1977. Tour d’Europe i 1980 blev en ny milepæl med en samlet sejr i BMW 323i.
Men for Winther var det udholdenhedsløbene, der trak. Og målet var klart: Le Mans.
Debuten kom i 1983 – som 43-årig. Det blev til tre hårde år uden at nå målstregen, men i 1986 brød han forbandelsen. Sammen med makkeren Lars Viggo Jensen og med sit eget team lykkedes det ham som den første dansker nogensinde at gennemføre løbet. De krydsede målstregen som nummer 11 i C2-klassen – og det blev kronen på værket i en karriere, der havde set ham kæmpe i alt fra Formel Ford til Porsche og midget-racing.
Ved siden af sin racerkarriere lagde han fundamentet for et bilimperium. Allerede i 1966 slog han dørene op for Danmarks første BMW-forretning. Den virksomhed lever videre i Roskilde – i dag drevet af sønnen Jens Winther Jr. med 33 ansatte under sig.
Hans betydning for dansk motorsport blev officielt anerkendt, da han i 2021 blev optaget i DASU’s Hall of Fame. Nu er Danmarks motorsportsscene en pioner fattigere – men historierne om ham vil køre videre i høj fart.