'Bombe': Ekstra Bladet skal i højesteret

Laurids Gjelstrup

2 timer siden

|

08/05/2025
Nyheder
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Ekstra Bladet skal i højesteret.

LIGE NU LÆSER ANDRE OGSÅ

Tilliden til systemet vakler, når mørklægning bliver normen og offentligheden holdes hen i uvidenhed. I sagen om den tidligere FE-chef Lars Findsen har netop hemmelighedskræmmeri været et gennemgående tema, og nu kan sagen tage en ny drejning.

Højesteret skal nemlig forholde sig til, hvor langt medierne må gå i jagten på aktindsigt i en sag, der for mange har antaget karakter af statshemmelighed.

Det skriver Ekstra Bladet

Siden Ekstra Bladets daværende graverchef Thomas Foght i sin tid søgte aktindsigt i de kendelser, der tillod PET at overvåge Findsen, har både by- og landsret afvist ønsket med henvisning til statens sikkerhed.

Det ændrer dog ikke ved, at Procesbevillingsnævnet nu har fundet sagen så principiel, at den skal for Højesteret. Det glæder chefredaktør Knud Brix, der kalder Findsen-sagen "en af de største sager af principiel karakter".

Har rystet hele det danske efterretningsvæsen

Ekstra Bladet ønsker indblik i retsbøgerne for at forstå, hvordan PET kunne få grønt lys til overvågning af en topembedsmand, der siden blev tiltalt for landskadelig virksomhed, som er en tiltale, der aldrig nåede retten, da anklagemyndigheden valgte at opgive sagen, efter Højesteret nægtede fuldstændig lukkede døre.

Advokat Tyge Trier, som fører sagen for avisen, mener, at forløbet har efterladt dybe spor i tilliden til både efterretningstjenesterne og anklagemyndigheden.

"Det har været et langvarigt forløb, hvor hemmeligholdelsen af Lars Findsen-dokumenterne har bidraget til mistanken om, at der har været falske lodder i vægtskålen," udtaler han.

Nu skal landets øverste domstol afgøre, om mørket skal vige for lyset, og om borgerne har ret til at kende detaljerne i en sag, der har rystet hele det danske efterretningsvæsen.

Ads by MGDK