Tirsdagen byder på klassisk frontvejr med skyer og regn, som først rammer den vestlige del af landet og siden breder sig mod øst.
I løbet af eftermiddagen klarer det dog op fra vest med lidt eller nogen sol, men enkelte byger kan stadig forekomme.
Bornholm får en mere solrig start på dagen, men også her trækker skyer og regn ind i løbet af eftermiddagen.
Temperaturer ventes at ligge mellem 12 og 16 grader.
Vinden bliver let til frisk fra syd og sydvest, stedvis op til hård vind eller kuling ved kysterne.
Sidst på dagen aftager vinden en smule og drejer mere vestligt.
Det skriver DMI.
Tirsdag aften holder vejret tørt de fleste steder med mulighed for lidt sol.
Det bliver dog kortvarigt. Allerede i løbet af natten bevæger et nyt regnvejr sig ind over landet fra sydvest.
Denne gang følger regnen en lidt mere sydlig bane, hvilket kan give Nordjylland stort set tørt vejr – eller kun enkelte byger.
Nattetemperaturerne falder til mellem 7 og 12 grader, og vinden bliver svag til jævn fra syd og sydvest, senere fra sydøstlige retninger.
Lavtryk dominerer
Det ustadige vejr skyldes et omfattende lavtryksområde over Nordvesteuropa, som nu præger slutningen af maj.
Højtrykket, der tidligere holdt frontsystemerne på afstand, er rykket væk fra vores område – ned mod Azorerne og langt mod øst, forbi Moskva.
Dermed er døren åben for flere fronter, som kommer i kø fra vest med skyer og regn.
Onsdagens vejr bliver præget af det nye lavtryk, som giver skyer og udbredt regn – dog med mulighed for opholdsvejr i det nordlige Jylland.
Torsdag ventes en kort pause i det ustadige vejr. Der er udsigt til nogen sol og tørt vejr, særligt i den østlige del af landet.
Men igen ser et nyt, om end mindre, regnvejr ud til at trække ind over Jylland om aftenen og brede sig til resten af landet natten til fredag.