Forside Nyheder Kvinde fundet skyldig i at have holdt en anden kvinde...

Kvinde fundet skyldig i at have holdt en anden kvinde frihedsberøvet og tvunget til slaveri i 25 år

Police,Car,With,Flashing,Lights,At,Night, Politi, Lys, Blink
Shutterstock.com

25 år var offeret slave for den nu skyldige kvinde

Lige nu læser andre

En rystende sag om grov udnyttelse og langvarig frihedsberøvelse har nu fået sin afgørelse ved en britisk domstol. En kvinde er blevet kendt skyldig i at have holdt en anden kvinde med indlæringsvanskeligheder fanget i op mod 25 år og tvunget hende til at leve under umenneskelige forhold.

Det skriver BBC.

Systematisk misbrug gennem årtier

Mandy Wixon, der er mor til ti, tvang den sårbare kvinde til at udføre omfattende husarbejde i sit hjem i Tewkesbury i Gloucestershire. Offeret, som af hensyn til hendes identitet omtales som K, blev nægtet frihed og levede af madrester. Retten hørte, at hun blev udsat for gentagne overgreb, herunder fysisk vold og ydmygende behandling.

Ifølge anklagemyndigheden blev der blandt andet sprøjtet opvaskemiddel ned i halsen på K, mens blegemiddel blev sprøjtet i hendes ansigt. Hun fik gentagne gange barberet sit hår af mod sin vilje og blev slået, blandt andet med et kosteskaft, hvilket førte til, at hun mistede tænder. Hun havde ikke lov til at forlade huset og vaskede sig i al hemmelighed om natten.

En sag med historiske paralleller

Ved Gloucester Crown Court beskrev dommer Ian Lawrie sagen som havende en “Dickensiansk kvalitet”. Mandy Wixon blev fundet skyldig i ulovlig frihedsberøvelse, tvangsarbejde og overfald med faktisk legemsbeskadigelse.

Læs også

Retten fik oplyst, at K som omkring 16-årig i 1996 blev overladt til Wixon gennem en løs forbindelse til hendes familie. Herefter forsvandt hun reelt fra samfundet. Anklageren forklarede, at hun i slutningen af 1990’erne synes at være forsvundet fra alle officielle registre og observationer uden for hjemmet.

Redningen og livet efterfølgende

K blev først fundet af politiet den 15. marts 2021, efter at en af Wixons sønner havde udtrykt bekymring for hendes velbefindende. Betjentene beskrev hendes soveværelse som en fængselscelle, mens K selv gav udtryk for frygt og utryghed.

Efter at være blevet reddet bor K nu hos en plejefamilie. Hun er begyndt at studere på universitetet og har været på ferie i udlandet, hvilket markerer et markant brud med hendes tidligere liv.

Mandy Wixon er blevet løsladt mod betinget kaution og vil få sin straf udmålt den 12. marts.

Ads by MGDK