Forside Nyheder Mette Frederiksen indkalder til pressemøde

Mette Frederiksen indkalder til pressemøde

Mette Frederiksen indkalder til pressemøde
Foto: Martin Sylvest/Ritzau Scanpix

Statsministeriet indkalder til pressemøde i dag.

Lige nu læser andre

I dag bliver der indkaldt til pressemøde, det oplyser Statsministeriet i en pressemeddelelse. 

Det er  ikke oplyst, hvad mødet kommer til at handle om, eller hvem der skal deltage.

Følgende er oplyst:

“Statsministeriet indkalder til pressemøde i Spejlsalen i Statsministeriet fredag den 18. september kl. 14.00 om COVID-19 i Danmark.”

Læs også

Stigende smittetal

Overskriften for pressemødet er ‘COVID-19’, og mødet bliver afholdt efter en periode med stigende smittetal. 

I går kom det frem, at der sammenlagt over de seneste par døgn, er sket en yderlige stigning. Smitten bevæget sig tættere på de 1.000, og i alt 823 danskere er blevet smittet i løbet af de seneste to døgn.

Nye tiltag

I går trådte nye corona-tiltag også i kraft. Det betyder blandt andet, at du ikke længere kan gå ind på en restaurant, en bar eller en cafe i hovedstadsområdet, hvis du ikke har et mundbind på. Samtidig er forsamlingsforbuddet sænket fra 100 til 50 personer, mens der også opfordres til, at folk i private hjem afslutter deres fester klokken 22.00. Det er iøvrigt også gældende for nattelivet, hvor restauranter og cafeer senest lukker klokken 22.00. 

Alt sammen er fortsat tiltag, der er trådt i kraft i går i hovedstadsområdet.

Opdateres løbende.

 

Læs også

Ads by MGDK