Et nyt skadedyr har gjort sit indtog i Danmark, og det kan findes flere steder.
Lige nu læser andre
Skadedyr er ikke et fremmed ord for danskerne. Der er mange typer skadedyr, hvoraf de fleste nok tænker på større dyr som rotter og husmår.
Men der findes også mindre dyr som eksempelvis støvmider. Nu er der imidlertid et nyt skadedyr, som har fundet vej til de danske hjem.
Her er tale om en såkaldt skægkræ, eller Ctenolepisma longicaudata, som den kaldes på latin. Dyret ligner til forveksling en sølvfisk, men er cirka 50 % større end en sølvfisk.
TV2 har talt med Malene Brandt fra Gentofte, som døjer med skægkræ. Hvordan de er kommet til hendes hus, ved hun ikke.
“Når vi kommer ud om morgenen og tænder lyset, så piler de afsted. Der er så voldsomt mange, at når vi åbner skabe og skuffer og fjerner noget, så kravler der nogle stykker
frem, fortæller hun i ’Go’ morgen Danmark.
Flere skadebekæmpelsesfirmaer oplever lige nu en stor stigning af henvendelser fra danskere, som er så hårdt ramt af skægkræ, at de har brug for professionel hjælp til at få dyrene ud. Det skriver TV2.
I Norge er problemet ikke nyt, og dyrene formodes at komme derfra. Skægkræ er i Norge klassificeret som skadedyr.
Mange danskere tror derfor, at det er sølvfisk, selvom det i virkeligheden er skægkræ, man er ramt af.
Det skyldes at begge har antenner og haletråde, hvorfor figuren mere eller mindre er ens ved første øjekast.
Den største – og mest interessante forskel på sølvfisk og skægkræ er det, de lever omkring. En sølvfisk skal nemlig leve i fugtige omgivelser, og det begrænser dens udbredelse. Skægkræ kan derimod leve alle steder, så det kan forekomme med måltidskasser, rugbrød og andre dagligvarer. Desuden er de glade for pap og papir, så bøger og pakker fra posthuset er også en mulighed.
“Hvis man finder skægkræ, så smid dem ud eller frys de ting, de befinder sig i. Skægkræ dør nemlig under frysning”, siger Nicoline Egebjerg Holm, kemiingeniør og konsulent, Absolut Skadedyrsservice til TV2.