Skærpet trussel om sabotage i Danmark.
Lige nu læser andre
Ruslands skygge strækker sig længere ind over Europa, end mange måske går og tror. Den evige trussel trænger sig mere og mere på.
En ny vurdering fra Politiets Efterretningstjeneste sætter ord på den trussel, Danmark lige nu står over for.
Med skærpede advarsler om fysisk sabotage er det ikke blot nabolande som Polen, der skal se sig over skulderen.
PET bekræfter over for B.T., at der er øget risiko for russisk motiveret sabotage på dansk jord.
Baggrunden er blandt andet et nyligt tilfælde i Polen, hvor 32 personer er blevet anholdt – mistænkt for at være hyret af russisk efterretningstjeneste.
Læs også
Blandt dem en 27-årig colombiansk statsborger, der angiveligt stod bag påsatte brande i varehuse med byggematerialer, og som ifølge polske myndigheder var trænet i fremstillingen af molotovcocktails af en russisk agent.
Bruger flere metoder der skaber uro
PET gør det klart, at Rusland i stigende grad benytter sig af såkaldte hybride virkemidler – metoder, der både skaber fysisk skade og psykologisk uro.
“Der er tale om fysisk sabotage, når der bevidst forårsages skade eller ødelæggelse af for eksempel materiel, udstyr eller faciliteter,” oplyser efterretningstjenesten i et skriftligt svar.
Målet med sabotageaktionerne er ikke tilfældige.
Læs også
“Formålet med de russiske aktiviteter blandt andet er at hindre konkrete forsyninger til Ukraine og at skabe usikkerhed og frygt for yderligere eskalation,” lyder det videre fra PET.
Det er ikke første gang, Danmark ser sig nødsaget til at tage forholdsregler over for russisk aktivitet. I 2022 blev 15 russiske diplomater udvist under mistanke for spionage.
Nu er opmærksomheden rettet mod potentielle handlinger, der kan ramme både forsyningssikkerhed og den offentlige ro.