Hvis du er blandt dem, der har en fleksibel løsning på elprisen, så vil du være godt tjent med at holde øje med prisen.
Det er nemlig langtfra hele dagen, at priserne bliver overkommelige.
For selvom priserne førhen har været overkommelige, så har det været for tidligt, at ånde lettet op.
TV2 Vejret løfter faktisk sløret for, at elpriserne når deres højeste niveau siden 26. september, med priser på mellem 1,25 og 1,4 kroner per kilowatttime frem til klokken 18. Efter dette tidspunkt falder priserne til under en krone omkring klokken 23.
Den svimlende høje pris skyldes en dårlig cocktail mellem relativt svage vindforhold og en del skyer, men der forventes en nedgang i elpriserne i de kommende dage, takket være mere blæsende vejr.
Det er værd at bemærke, at alle priser nævnt i artiklen er inklusive moms, men eksklusive afgifter og nettarif.
Forbrugerne opfordres til at følge med i strømpriserne time for time, hvilket kan hjælpe dem med at planlægge aktiviteter som tøjvask eller opladning af elbiler på de mest fordelagtige tidspunkter.
Og hvis hjemmeopgaverne ikke haster, så vil du med fordel kunne vente til de kommende dage, hvor prisen tager et nøk nedad, som følge af de blæsende dage, der ligger og lurer i horisonten.