Forside Nyheder Trist nyt til alle turister: Ferieparadis skruer prisen i vejret

Trist nyt til alle turister: Ferieparadis skruer prisen i vejret

bade, ferie, vacation, rejse, sommerferie, bade, svømme
Emelie Lundman / Shutterstock.com

Det er trist nyt til alle turister.

Lige nu læser andre

Regeringen har netop offentliggjort, at der indføres adgangsgebyrer for turister, som besøger en række ikoniske steder i fredede naturområder.

Gebyrerne kommer til at gælde i New Zealand ved destinationer som Cathedral Cove, Tongario Crossing, Milford Track og Aoraki/Mount Cook.

Prisen bliver mellem 20 og 40 newzealandske dollars per person. Til gengæld vil newzealændere fortsat kunne besøge stederne uden betaling.

Det skriver mediet 1news.co.nz.

Flertal af besøgende er udlændinge

Læs også

Naturbevaringsminister Tama Potaka oplyser, at op mod 80 procent af de besøgende i disse områder er turister fra udlandet.

Han forventer, at ordningen kan indbringe op til 62 millioner dollars årligt, som ifølge regeringen vil blive geninvesteret direkte i vedligeholdelse og beskyttelse af de berørte områder.

Ministeren understreger, at turister spiller en væsentlig rolle i landets økonomi, og at man ønsker at sikre både adgang og bevarelse fremadrettet.

Styrket økonomisk aktivitet i naturen

Samtidig med gebyrerne har regeringen meldt ud, at man ønsker at udvide mulighederne for erhvervsaktivitet på bevaringsarealer.

Læs også

Det skal blandt andet ske ved at modernisere koncessionssystemet, så virksomheder lettere og hurtigere kan få tilladelser til at operere inden for turisme, landbrug og infrastruktur.

Premierminister Christopher Luxon fremhæver, at det giver mening at skabe flere økonomiske muligheder i områder, som i dag er underudnyttede.

Han påpeger også, at det kan virke overraskende for mange udenlandske besøgende, at adgang til nogle af verdens smukkeste natursteder hidtil har været gratis.

Et mere effektivt system

Luxon erkender, at det nuværende system for koncessioner er præget af langsommelig sagsbehandling, og han kalder det direkte ødelagt.

Læs også

Målet er derfor at gøre det mere effektivt, fjerne unødigt bureaukrati og skabe klarhed for de virksomheder, der ønsker at investere i turismen.

Turister vil stadig kunne opleve New Zealands spektakulære landskaber. Fremover kræver det blot en lille betaling og lidt planlægning hjemmefra.

Ads by MGDK