Forside Udland Åh nej: Afrikansk svinepest tættere på Danmark

Åh nej: Afrikansk svinepest tættere på Danmark

Åh nej: Afrikansk svinepest tættere på Danmark
Foto: Shutterstock.com

En afrikansk svinepest har flyttet sig tættere på dansk jord, da det er blevet set tæt på den danske grænse.

En svinebesætning i den tyske havneby Rostock, som ligger små 100 kilometer syd for den danske grænse ved Gedser er blevet ramt af afrikansk svinepest.

Det meddeler Fødevarestyrelsen i en pressemeddelelse til Ritzau.

Afrikansk svinepest har taget et stort spring fra delstaten Brandenburg syd for Berlin til Lalendorf i Rostock-området. En stor besætning er smittet, og den bliver nu aflivet af de tyske myndigheder. 

“Det er bekymrende, at afrikansk svinepest er kommet tættere på Danmark, men vi vurderer ikke, at udbruddet udgør en øget risiko for, at vi får smitte herhjemme,” siger kontorchef Camilla Brasch Andersen, Fødevarestyrelsen. 

Fødevarestyrelsen vurderer derfor, at risikoen for et udbrud på dansk jord er lav.

Vurderingen bygger på, at danske landmænd ikke har fået leveret svin eller ornesæd fra området i den seneste tid, og at der, ifølge de tyske myndigheder, ikke er smittede vildsvin i Rostock-området.

Ligeledes er den store afstand over Østersøen med til nedbringe smitterisikoen til et minimum, da det er usandsynligt, at vildsvin kan svømme fra Tyskland til Gedser.

Trafik til og fra området udgør heller ikke en øget risiko, vurderer Fødevarestyrelsen.

“Vi har skrappe regler, som gør, at lastbiler, der har været i smitteramte områder, bliver rengjort og desinficeret, og branchen gør herudover selv en meget stor indsats for at forhindre, at smitten kommer til Danmark,” siger Camilla Brasch Andersen og opfordrer både svineproducenter, lastbilchauffører, landbrugsmedarbejdere og jægere til at være særligt påpasselige, så smitten ikke kommer til Danmark.

For nuværende, så er der registreret afrikansk svinepest i følgende lande: Bulgarien, Estland, Grækenland, Italien (Sardinien), Letland, Litauen, Polen, Rumænien, Slovakiet, Tyskland og Ungarn enten blandt vildsvin eller i grisebesætninger.

Afrikansk svinepest smitter ikke over store afstande via luften, så der er ingen risiko for, at sygdommen bliver bragt til Danmark med vinden.

Eksperimentelle forsøg har vist, at smittespredning kan ske fra bås til bås i en stald via luften. Afrikansk svinepest er ufarlig for mennesker, men meget dødelig og meget smitsom for grise. 

 

Ads by MGDK