Forside Udland Chef tilbyder årsløn på 770.000 kroner – men ingen vil...

Chef tilbyder årsløn på 770.000 kroner – men ingen vil takke ja til det almene job

biler
Shutterstock

Desperate tider kræver desperate metoder.

Lige nu læser andre

Drømmen om en sekscifret årsløn i dollar burde normalt få ansøgere til at ligge i telt foran personalekontoret, men virkeligheden hos en af verdens største bilproducenter er en helt anden.

Mens leveomkostningerne stiger globalt, kæmper amerikanske Ford med at besætte tusindvis af stillinger, der ellers garanterer en solid økonomisk fremtid.

Virksomheden står lige nu med et gabende hul i staben, som hverken AI eller robotter kan udfylde, og desperationen hos ledelsen er til at tage og føle på.

Mekanikere efterspørges til 120.000 dollar

Jim Farley, topchef hos Ford, lægger ikke fingrene imellem, når han beskriver situationen på det amerikanske arbejdsmarked. Virksomheden mangler omkring 5.000 mekanikere, og hver eneste af disse stillinger er annonceret med en årsløn på 120.000 dollar – svarende til omkring 770.000 danske kroner. Sammenlignet med den gennemsnitlige amerikanske løn på ca. 66.000 dollar er der tale om en voldsom overbetaling, men værkstederne står alligevel tomme. Farley udtrykte sin bekymring i podcasten Office Hours: Business Edition:

”Vi er i problemer i vores land. Vi taler ikke nok om det.”

Læs også

Problemet bunder ifølge direktøren i, at landet har glemt værdien af håndværk og teknisk uddannelse. Det tager omkring fem år at oplære en dygtig mekaniker, og lige nu er fødekæden knækket. Farley savner den ånd, der prægede tidligere generationer:

”Vi investerer ikke i at uddanne en næste generation af mennesker ligesom min bedstefar, der intet havde, som opbyggede et middelklasseliv og en fremtid for sin familie.”

Håndværk slår kunstig intelligens

Krisen er dog ikke isoleret til samlebåndene hos Ford. Hele USA skriger på faglært arbejdskraft inden for alt fra VVS og el-arbejde til lastbilchauffører og reddere. Forbes anslår, at der frem mod 2028 vil opstå næsten 350.000 nye jobåbninger inden for de klassiske håndværksfag.

Ironisk nok ser disse fysiske fag ud til at være de mest sikre i en fremtid, hvor mange frygter, at kunstig intelligens vil overtage kontorarbejde og kundeservice.

Beskidte hænder er guld værd

Fremtidens vinder på arbejdsmarkedet bærer måske snarere overalls end jakkesæt. Mens National Foundation for Educational Research (NFER) forudser, at administrative roller og maskinbetjening kan forsvinde, står elektrikere og smede stærkere end nogensinde. Manglen på folk betyder, at lønningerne bliver presset op i et leje, hvor de færreste akademikere kan være med.

Læs også

Mange unge har i årevis styret mod universiteterne, men de tomme lifte og værktøjskasser hos Ford-forhandlerne sender et klart signal om, at markedet har ændret sig. Manualer og svensknøgler er blevet vejen til den store check, hvis man altså har tålmodigheden til at lære faget.

Ads by MGDK