Forside Udland Disse undslipper fartkontrollen

Disse undslipper fartkontrollen

fartkontrol, trafik, bøde
Shutterstock

Denne gruppe undslipper fartkontrollen.

Lige nu læser andre

Når sommeren går på hæld, og mange nordmænd tager på sensommerferie, fyldes landevejene endnu engang af ferietrafik.

Danskere kan i den grad også benytte sig af denne viden, når de enten bruger sommeren i Norge eller kører på skiferie til de norske fjelde.

For dem, der sætter kursen mod nye oplevelser bag rattet, kan det være værd at huske, at Norge i dag huser omkring 430 aktive fartkameraer, fordelt ud over hele landet.

Kameraerne, som opererer via automatisk trafikkontrol, kendt som ATK – har to funktioner.

Læs også

De enten registrerer farten ved et enkelt punkt eller måler gennemsnitsfarten over en længere strækning. Fælles for dem er, at de er opstillet på steder, hvor risikoen for ulykker er særlig høj.

Det skriver TV 2 Norge

Effekten af de opsatte kameraer er veldokumenteret. Ifølge tal fra Transportøkonomisk Institut er antallet af dødsulykker og alvorlige tilskadekomne halveret på de strækninger, hvor ATK er i brug.

Det har givet anledning til nye ambitioner.

”Den nye nationale transportplan giver grund til at tro, at vi vil se en række nye fartkameraer langs norske veje i de kommende år,” har sektionsleder Hilde Halås Hasseløsæther fra Statens vegvesen tidligere udtalt.

Denne gruppe undslipper

Men mens bilister skal holde øje med deres hastighed, ser billedet anderledes ud for én bestemt gruppe i trafikken.

Motorcyklister undgår som regel fartkameraernes opmærksomhed, simpelthen fordi kameraerne tager billeder forfra, og motorcyklers nummerplader sidder bagpå.

”Der arbejdes ikke på en løsning til at tage billeder af bagenden af køretøjer. Det er et komplekst problem,” forklarer Christer Taule Kjerrgård, seniorrådgiver i ATK-sektionen i Statens vegvesen.

Han understreger, at identificering af føreren er nødvendig, og at det netop kan være vanskeligt, når hjelme og visirer slører ansigtet.

Omkring 177.000 motorcykler er registreret i Norge, og de kan ligesom andre også let overskride hastighedsgrænserne. Men i praksis slipper mange for de konsekvenser, som bilister ikke undgår.

Læs også

Ads by MGDK