Forside Udland Trump strammer grebet: Nu kan det koste 100.000 kroner at...

Trump strammer grebet: Nu kan det koste 100.000 kroner at komme ind i USA

Trump strammer grebet: Nu kan det koste 100.000 kroner at komme ind i USA
The White House, Public domain, via Wikimedia Commons

Nu kan det koste 100.000 kroner at komme ind i USA.

Lige nu læser andre

Mens præsidentvalgkampen ruller i USA, strammer myndighederne skruen over for rejsende fra udvalgte lande.

Et nyt initiativ fra udenrigsministeriet betyder, at visumansøgere snart kan blive mødt af et kontant krav ved grænsen – bogstaveligt talt.

Et depositum på op til 15.000 dollar, svarende til knap 100.000 kroner, bliver snart en realitet for visse udlændinge, der ønsker midlertidig indrejse i USA.

Det skriver Ekstra Bladet

Tiltaget er ifølge ministeriet et forsøg på at dæmme op for visumoverskridelser og indgår i Donald Trumps samlede strategi mod ulovlig indvandring.

Læs også

Det fremgår af en pressemeddelelse, at ordningen bliver lanceret som et 12 måneders forsøg og træder i kraft 20. august.

“Forsøgsordningen styrker Trump-administrationens indsats for at håndhæve amerikanske immigrationslove og beskytte USA’s nationale sikkerhed”, udtaler en talsmand for udenrigsministeriet.

Disse visumtyper rammes

Det nye krav om depositum retter sig mod visumtyperne B-1 og B-2, der gælder for henholdsvis erhvervsrejser og turisme.

Beløbet skal dog kun betales af borgere fra udvalgte nationer, som i en rapport fra 2023 er blevet udpeget til at have et højt antal overtrædelser af visumbetingelser.

Læs også

Derudover rammer tiltaget statsborgere fra lande, hvor screeningsprocedurer anses for mangelfulde, samt personer med statsborgerskab uden fast bopæl.

Det præciseres ikke, hvilke lande der bliver omfattet, men det fremgår, at de rejsende skal bruge specifikke lufthavne for ind- og udrejse.

Bliver visumreglerne overholdt, får rejsende deres depositum retur. Hvis ikke, inddrager myndighederne beløbet.

Skærpelsen falder i tråd med en bredere politisk linje, hvor signalet er klart: Indrejse i USA skal ske på strenge og kontrollerede vilkår.

Ads by MGDK