Præsidentens plan er blevet stoppet, til stor frustration.
Lige nu læser andre
Planer om en omfattende udvidelse af Det Hvide Hus er blevet sat på pause efter en juridisk afgørelse i USA. Projektet, som havde været under forberedelse, møder nu modstand fra både retssystemet og bevaringsinteresser.
Ifølge Reuters har en føderal dommer grebet ind og midlertidigt blokeret byggeriet.
Afgørelsen er truffet af dommer Richard Leon, som ikke finder grundlag for, at en siddende præsident kan ændre på Det Hvide Hus uden opbakning fra Kongressen. Sagen blev rejst efter en anmodning fra organisationen National Trust for Historic Preservation, der arbejder for at beskytte historiske bygninger.
“Jeg er kommet til den konklusion, at National Trust sandsynligvis vil få medhold i sagens substans, fordi ingen lov kommer i nærheden af at give præsidenten den autoritet, han påstår at have”, udtaler Leon.
Projekt sat i bero
Planen omfattede opførelsen af en balsal til en værdi af omkring 400 millioner dollars på området, hvor den tidligere østfløj har ligget. Retten har ikke taget endelig stilling til sagen, men det foreløbige forbud betyder, at arbejdet ikke kan fortsætte, mens sagen behandles.
Læs også
Formålet med anmodningen fra bevaringsorganisationen var netop at sikre en pause i projektet, indtil det eventuelt kunne blive vurderet og godkendt politisk.
Initiativet har ifølge Reuters været en prioritet for Donald Trump, som ønskede at tilføje balsalen som en markant udvidelse af Det Hvide Hus. Projektet er blevet beskrevet som en central del af hans ambitioner for præsidentembedets fysiske rammer.