Det var først meldt, at 10 mennesker havde mistet livet under det forfærdelige skyderi på Campus Risbergska i Örebro tirsdag formiddag.
Men nu har svensk politi opdateret antallet til mindst 11 dræbte. Antallet af tilskadekomne er stadig ukendt.
Det skriver Se og Hør via det svenske nyhedsbureau TT.
Skoleskyderiet fandt sted omkring klokken 12.30 og har rystet hele Sverige. På et pressemøde tirsdag aften forklarede politichef Roberto Eid Forest, at det er udfordrende at give præcise oplysninger om ofrene på grund af omfanget af hændelsen.
"Grunden til, at vi ikke kan præcisere mere på nuværende tidspunkt, er, at skadesomfanget er så stort," sagde han ifølge det svenske nyhedsbureau TT.
Gerningsmanden blandt de døde
Politiet mener fortsat, at gerningsmanden er blandt de døde, og at faren for yderligere angreb derfor er aftaget.
Manden, der er i 30’erne, er ikke tidligere kendt af politiet og har ingen tilknytning til hverken bandemiljøet eller terrororganisationer. Svenske medier rapporterer, at han havde våbenlicens, men det er endnu ikke bekræftet af myndighederne.
"Vi tror stadigvæk, at vi har den primære gerningsperson, selv om vi ikke kan udelukke flere med en forbindelse," lød det fra politiet.
Stor frygt og kaos i området
Flere skoler i Örebro blev i timerne efter skyderiet bedt om at holde elever og lærere indendørs af frygt for flere angreb. Politiet afspærrede området omkring skolen og indsatte helikoptere og specialstyrker for at sikre området. Tirsdag aften blev afspærringerne dog ophævet, og skolerne tømt for elever.
Hospitalerne i byen, der huser omkring 130.000 indbyggere, er fortsat i alarmberedskab for at håndtere de sårede. Lokale og nationale myndigheder arbejder intenst på at identificere ofrene og finde en forklaring på tragedien.
Reaktioner fra kongehuse og regeringer
Både svenske og internationale ledere har udtrykt chok og medfølelse. Kong Frederik af Danmark har sendt en officiel kondolenceskrivelse til kong Carl Gustaf, hvor han beskriver sin dybe sympati over hændelsen.
Samtidig har det danske kongehus aflyst flagdagene for dronning Mary og prinsesse Marie som følge af tragedien.