Forhandlingerne mellem Rusland og Ukraine begynder endelig at gå i den rigtige retning.
Lige nu læser andre
Krigen i Ukraine er nu i gang på tredje uge, og flere tusinde soldater og hundredevis af civile har allerede mistet livet, ligesom at flere millioner ukrainere ifølge FN har måtte forlade alt hvad de ejer og flygte fra deres hjem.
Siden starten af Ruslands invasion, d. 24. februar, har repræsentanter for Ukraine og Ruslands præsidenter mødtes i blandt andet Hviderusland og Tyrkiet for at forhandle og forhåbentlig nå frem til en fredelig og diplomatisk måde at afslutte krigen på.
De første par forhandlinger har dog ikke ført det store med sig, da begge sider har stillet krav, som den modsatte part ikke har kunne acceptere.
Tidligere i dag, søndag d. 13. marts, har Reuters dog ifølge TV2 meldt ud, at repræsentanterne for Ukraine forudser, at der snart kan “komme resultater” ud af forhandlingerne, som lige nu foregår mellem de to landes udenrigsministre i den tyrkiske by Antalya med Tyrkiets udenrigsminister som mellemled.
Nu har den russiske delegat, Leonid Slutsky, ifølge TV2 ligeledes meldt ud, at forhandlingerne går den rette vej.
Han har således udtalt, at han forventer, at de to landes delegationer snart kan nå frem til et “fælles standpunkt.”
Det skriver russiske RIA ifølge Reuters.
De positive fremtidsudsigter for krigen kommer samtidig med at tusindvis af demonstranter er gået på gaderne i mere end 20 byer i Rusland for at demonstrere mod krigen, hvilket har ført til hundredevis af anholdelser, da den russiske regering blandt andet har gjort det ulovligt at demonstrere mod krigen, som de øvrigt nægter at kalde for andet end en militær “specialoperation.”
Samtidig har den russiske økonomi lidt store tab på grund af de mange sanktioner fra Vesten, og den russiske rubels værdi er således fortsat i frit fald, og søndag eftermiddag er én rubel således kun 6,9 øre værd.