Rusland blev udelukket i 2014, men nu kan de være på vej tilbage igen.
Lige nu læser andre
Mange følger tæt med i udviklingen i Ukraine, fordi krigen påvirker både Europa og resten af verden.
Flere lande forsøger at finde nye veje til at skabe ro i området, og diplomatiske udmeldinger fylder igen i internationale medier.
Samtidig er der løbende samtaler mellem allierede, som forsøger at finde fælles fodslag i en situation, der har varet i snart fire år.
Flere europæiske regeringer arbejder derfor intenst på at skabe bevægelse i forhandlingerne.
Nu tyder meget på, at europæiske diplomater har udarbejdet et modtræk, der skal forsøge at åbne for en ny vej frem.
Læs også
Europæisk modforslag
Ifølge Reuters har europæiske embedsmænd udarbejdet et forslag, som blandt andet giver Rusland mulighed for at vende tilbage til G8 som led i et større forhandlingsspor.
Forslaget er blevet drøftet i Genève, hvor USA’s udenrigsminister Marco Rubio ifølge nyhedsbureauet beskrev mødet som den bedste dag i processen.
Det skriver The Telegraph.
Den mulige genoptagelse i G8 er en markant ændring, fordi Rusland blev udelukket i 2014 efter annekteringen af Krim.
Til gengæld holder europæerne fast i, at Ukraine ikke skal afgive territorium.
Læs også
De er dog åbne for en begrænsning af Ukraines militære styrke.
Ifølge The Telegraph arbejder europæerne med en grænse på omkring 800.000 soldater, hvilket er højere end den linje USA har lagt og langt fra de 85.000 soldater, som Rusland tidligere har foreslået.”Jeg tror ærligt talt, at vi når i mål.”