Flere tusinde soldater på både den russiske og ukrainske side har mistet livet som konsekvens af Ruslands invasion af Ukraine.
Endnu værre er det måske, at også mange tusinde civile er blevet dræbt og såret primært af de russiske luftangreb, som har været kritiseret for at ramme civile mål, herunder skoler, hospitaler og beboelsesområder.
Disse luftangreb har desværre også kostet flere børn livet.
Ukraines sundhedsministerie meldte således ifølge Avisen.dk ud allerede to dage efter, at den russiske invasion startede d. 24. februar, at mindst tre børn havde mistet livet på grund af de voldsomme bombardementer.
Siden da har flere medier bragt historier om adskillige angreb, hvor både civile voksne og børn har mistet livet, og blandt andre TV2 kunne ligeledes fortælle den tragiske nyhed om en ukrainsk mor og hendes to børn, som blev dræbt under et missilangreb i en forstad til Kyiv i søndags, d. 6. marts.
Den lille familie er siden blevet et symbol på krigens rædsler, da der blandt andet er blevet delt billeder af deres lig, som ligger på gaden. Ét af billederne kan ses her, men der advares om stærke billeder!
Senest er det kommet frem, at ukrainske børn ifølge landets præsident, Volodymyr Zelenskij, nu også dør af andre årsager end missiler og granatsplinter.
Zelenskij har således ifølge TV2 og Sky News udtalt sig om situationen i Mariupol i en ny video, hvor han siger, at russerne har afskåret indbyggerne muligheden for vand og elektricitet, hvilket ifølge ham har ført til ét barns død.
"Det er første gang, det første tilfælde, hvor et barn dør af dehydrering," udtaler han således.
Dødsfaldet er dog ikke blevet bekræftet af internationale medier.