Kvinde bandlyst fra supermarked: Ville betale for en "stjålet" vare

Mathias Busekist

205 uger siden

|

26/05/2021
Udland
Foto: Shutterstock.com
Foto: Shutterstock.com
Kvinden fortæller, at hun ønskede at gøre det rigtige, hvorfor hun vendte tilbage for at betale for varen, som barnet havde taget.

LIGE NU LÆSER ANDRE OGSÅ

Kvinden, som ønsker at forblive anonym, har delt sin oplevelse med supermarkedet online. Hun fortæller, at hun bemærkede, hendes datter havde nappet noget sødt til tanden. 

Hun indså, hvad der var sket, hvorfor hun valgte at vende retur til supermarkedet for at betale for varen, hvor hun insisterede på, at hun ikke havde haft den fjerneste idé om, at hendes datter havde taget varen.

Men kvinden valgte at være en lovlydig borger og gøre det rigtige ved at betale. 

Personalet betragtede dog hændelsen som tyveri og gik næsten så langt som at kontakte politiet, inden de i stedet valgte at forbyde kvinden mod at handle hos dem igen - endda resten af livet. 

Kvinden skriver om historien på Reddit

"Jeg tog min et-årige datter med ud for at købe dagligvarer, som jeg normalt ville have gjort. Hun sidder altid i klapvognen, hvor hun kan sidde og se det hele." 

"Vi kom til kassen, hvor hun åbenbart har grebet noget slik til sig og legede med det, mens jeg havde travlt med at lægge mine dagligvarer på båndet. Jeg så derfor ikke, hun havde taget noget, før vi havde forladt butikken." 

"Hun havde slikket på plastikindpakningen, så jeg ville ikke returnere varen. Jeg valgte at gøre det rigtige og gik tilbage for at betale." 

Kvinden fortæller efterfølgende, at hun blev bedt om at vente, hvorefter to sikkerhedsvagter kom hen til hende. De kontrollede alle hendes varer samt hendes tasker. 

"De fortsatte med at kontrollere hver eneste ting i poserne, og da de endelig snakkede til mig fik jeg at vide, at de ikke ville ringe til politiet, da der blot er tale om en mindre genstand, men derimod ville forbyde mig fra at handle hos dem." 

Kvinden, der er fra Tyskland, fortæller endvidere, at det lille stykke slik, som kostede under 10 kroner, nu har medført, at hun skal bruge omkring 500 kroner om måneden på at tage bussen til det nærmeste supermarked. 

Hun har dog modtaget meget støtte fra dem, der har læst hendes historie online, ligesom flere er kommet med gode råd. 

"Jeg ville mene, du burde kontakte chefen," kommer det fra en bruger til opslaget. 

"Der er chance for, at kassemedarbejderen og sikkerhedsvagterne ikke har beføjelse til at kune træffe disse slags beslutninger, så eventuelt konakt deres overordnede," tilføjer en anden.

Ads by MGDK