USA melder ud at de igen er gået til angreb. Flere er omkommet.
Amerikanske militæroperationer i internationale farvande fortsætter med høj intensitet. Nu eskalerer sagerne yderligere.
Det amerikanske militærs sydlige kommando, Southcom, oplyser, at endnu et bombardement er blevet gennemført mod et fartøj, som ifølge USA var involveret i narkotikasmugling.
”Efterretninger bekræftede, at fartøjet befandt sig på kendte narkosmuglerruter i det østlige Stillehav og var involveret i narkosmugling. Tre mandlige narkoterrorister blev dræbt under aktionen,” lyder det fra Southcom.
Ifølge militæret kom ingen amerikanske soldater til skade under operationen.
Flere angreb på få dage
Aktionen er ikke en enkeltstående hændelse. Meldingen fra Southcom er tredje dag i træk, hvor der rapporteres om angreb mod skibe i området.
Tidligere på ugen blev der gennemført lignende operationer, hvor henholdsvis to og fire personer mistede livet. I alle tilfælde betegner USA de dræbte som narkoterrorister.
Videomateriale fra angrebene er blevet offentliggjort på sociale medier, hvor eksplosioner fra de ramte fartøjer kan ses.
Del af større kampagne
Angrebene indgår i en længerevarende indsats mod narkotikahandel til søs, som blev intensiveret under Donald Trumps administration i efteråret.
Siden september er der gennemført adskillige operationer i både Det Caribiske Hav og den østlige del af Stillehavet. Beslutningerne træffes på militært niveau, hvor Southcoms øverstbefalende står bag ordreudstedelsen.
Flere eksperter har stillet spørgsmål ved grundlaget for angrebene. Kritikere peger på, at der ikke er fremlagt klare beviser for, at de ramte fartøjer rent faktisk har været involveret i narkotikasmugling.
Samtidig diskuteres lovligheden af operationerne, da nogle vurderer, at angrebene kan være i strid med internationale regler. USA har fastholdt, at indsatsen er nødvendig for at bekæmpe organiseret kriminalitet i regionen.