Ruslands udenrigsminister Sergei Lavrov har i en tale advaret om, at en eventuel tredje verdenskrig ville være både ‘nuklear og ødelæggende'.
Lavrov forsøgte at forsvare Ruslands ulovlige invasion af Ukraine og sagde, at det ville stå over for en 'reel fare', hvis Ukraine erhvervede atomvåben.
Det afspejler lignende kommentarer, som han fremsatte til FN's sikkerhedsråd i går, som fik en masse diplomater til at udvandre fra lokalet.
Den vestlige efterretningstjeneste mener, at Rusland ønsker at vælte den demokratisk valgte regering i Ukraine og indsætte sin egen marionetledelse.
Den canadiske udenrigsminister Melanie Joly forklarede efter udvandringen, hvorfor de iscenesatte strejken, og sagde ifølge Metro:
“Minister Lavrov gav sin version, som er falsk, om, hvad der sker i Ukraine, og det er derfor, vi ønskede at vise en meget stærk holdning sammen.”
Ukraine har ydet en hård modstand, som er blevet krediteret for at stoppe Moskvas fremskridt, efter det invaderede i sidste uge.
Mange militæreksperter siger, at Rusland nu muligvis skifter taktik ved at bruge artilleri og luftbombardementer til at pulverisere byer og knuse ukrainske krigere.
Den ukrainske regering har anklaget Vladimir Putin for at begå et folkedrab mod den ukrainske befolkning efter at have rapporteret, at hjem og et hospital var blevet beskadiget i et missilangreb udført af Rusland.