Hvis du lige nu sidder og tænker “hvad for noget?” er du tilgivet. Opkast er som regel, ikke ligefrem noget man glæder sig over. Medmindre det altså kommer fra en hval - åbenbart.
Daily Star beretter nemlig om en gruppe fiskere, der ved ren og skær tilfælde, faldt over hvad der skulle vise sig, at være deres livs bedste fund.
Ifølge mediet, sejlede fiskerne i Adenbugten ud for Yemens kyst, da de opdagede et stort flydende objekt i vandet.
Ved nærmere inspektion, skulle det vise sig er der var tale om en død kaskelothval, og fiskeskudens besætning, bestående af 35 mand, besluttede sig for, at sejle tættere på, og undersøge hvalen.
Mændene vidste angiveligt godt, at kaskelothvaler producerer et stof kaldet ambra, og at det er utroligt værdifuldt, og da chancen bød sig, tøvede de naturligvis ikke.
De hev den døde hval ombord, og ifølge Daily Star, var fiskerne hurtigt klar over, at de havde været heldige.
Lugten, der ganske givet ikke har været særlig behagelig, fortalte nemlig fiskerne, at hvalen indeholdt ambra. Et yderst sjældent stof, i en grålig eller sort farve, som bruges i parfumeindustrien, til at få produkter til at dufte længere tid - så ja, der er måske kaskelothvals-opkast i din parfume.
Fordi at ambra er så sjældent, og svært at få fat på, at det naturligvis også ganske værdifuldt, og et enkelt kilo koster nemt 300.000 kroner.
Holdet på 35 skar gennem havpattedyrets enorme tarm for at hente en enorm masse af det voksagtige og meget brandfarlige stof, som kun produceres i tarmene og kun findes i 1-5% af kaskelothvaler.
Kaskelothvaler producerer ambra til at beskytte indersiden af deres maver, så de kan fordøje de skarpe næb af deres foretrukne bytte - blæksprutte.
En af fiskerne sagde, at de troede, at liget kunne indeholde ambra på grund af den unikke lugt, det gav ud, da de lukkede ind på det.
"Vi besluttede at samle hvalen op, tage den i land og skære i den for at se, hvad der var inde i dens mave, og ja, det var ambra. Lugten var ikke særlig rar, men masser af penge,”
Men de var chokerede over at opdage, at fundet var så mange penge værd. Ifølge Daily Star, fandt fiskerne nemlig ambra, for en værdi af svimlende 9,5 millioner kroner, og det må i sandhed have føltes som om, at de havde vundet i lotto.
Gruppen sagde, at de delte kontanter mellem dem og doneret noget af det til at hjælpe de fattige i deres samfund.
Desværre, som så mange andre dyrearter, der har vist sig at have en særlig værdi for mennesker, er antallet af kaskelothvaler ikke hvad det har været, og er forbudte at jage.
Dyrene er nu opført som sårbare af Den Internationale Union for Naturbevarelse, efter at de var målrettet for både ambra og olie, som blev brugt i olielamper, smøremidler og stearinlys.