Den kinesiske løber er kendt som Onkel Chen og er blevet set kæde-ryge mens han løber maraton i imponerende tider.
Lige nu læser andre
De fleste maratonløbere skal være i tip-top stand og give god energi til deres kroppe bare for at komme til startlinjen til det opslidende 42 kilometers løb.
Men for Onkel Chen, har han åbenbart så meget overskud, at han kan ryge imens han løber.
Den 50-årige er gået viralt for, at ryge mens han løber det enormt lange løb, og det blev fanget på kamera, til et maraton løb i Jiande i Kina.
Løbsarrangørerne for Xin’anhiang Marathon delte hans målbevis efter løbet, hvor løberen endte på en imponerende 574. Plads.
Hans tid på 3:28:45 gjorde, at han næsten sluttede i den øverste tredjedel af de næsten 1.500 løbere ved stævnet.
Han hævdes at have løbet udholdenheds løbene i både Guangzhou og Xiamen i de sidste fem år – og hans tid er endda blevet bedre med årene.
Der er i øjeblikket ingen regler, der forbyder løbere at ryge, mens de bevæger sig rundt på ruten. Det skriver Dailystar.