Forside 112 LIGE NU: Stor idrætshal i flammer – ’gå ind og...

LIGE NU: Stor idrætshal i flammer – ’gå ind og luk døre og vinduer’

Billede

Der er opstået brand i idræts- og kulturcenteret Gigantium i Aalborg. Politiet advarer borgere i området.

Lige nu læser andre

Onsdag klokken 12.25 modtog Nordjyllands Politi en anmeldelse om, at der stod røg op fra Gigantium i Aalborg.

Det oplyser politiet i en pressemeddelelse.

Siden har branden udviklet sig, der står nu tydelige flammer op fra taget på Gigantium, der fungerer som idræts- og kulturcenteret.

Samtidig er der opstået en voldsom røgudvikling på stedet.

Læs også

Foto: Foto: Polfoto/SCHÜTZE RENÉ

– Umiddelbart ser det ud til, at branden formentlig er startet i facaden i den ene ende af den store hal. Det ser ud til, at den har spredt sig lidt inde i bygningen, oplyser politiets indsatsleder til Nordjyske.

Han oplsyer, at man endnu ikke kan sige noget om årsagen til branden, men at ingen personer på noget tidspunkt har været i fare.

I en beredskabsmeddelelse beder Nordjyllands Politi dog alle personer i området om at gå indenfor og lukke samtlige døre og vinduer samt standse ventilationsanlæg.

Desuden bedes man fjerne sig fra områder mod vindretningen.

Alle tilstedeværende i Gigantium er blevet evakueret.

Ifølge en reporter, som Nordjyske har på stedet, står badegæster uden for bygningen med håndklæder om sig, mens brandvæsnet kæmper for at få branden under kontrol.

Foto: Foto: Polfoto/SCHÜTZE RENÉ

Også buslinjer i området er omlagt.

Gigantium består af en storhal, en idrætshal, to skøjtehaller, en svømmehal og en atletikhal.

Dagens.dk følger sagen…

Læs også

Ads by MGDK