Forside 112 Efterlyste drenge er sandsynligvis fundet igen

Efterlyste drenge er sandsynligvis fundet igen

Simon Skovmand

– Vi er ret sikre på, at det er de to drenge vi leder efter, siger vagtchefen fra Syd- og Sønderjyllands Politi.

Lige nu læser andre

Opdateret klokken 19.23:

De to drenge er formentlig fundet igen. Sådan lyder meldingen fra JydskeVestkysten.

Den regionale avis skriver, at politiet ved halv syv-tiden modtog en henvendelse fra en bilist, der havde hørt om de to efterlyste drenge.

Manden havde taget netop samlet to drenge op lidt nord for Varde. Drengene forklarede, at de ikke ville sige deres navne, men at de gerne ville have et lift til Tistrup.

Læs også

– Vi er ret sikre på, at det er de to drenge vi leder efter, siger vagtchefen fra Syd- og Sønderjyllands Politi.

Syd- og Sønderjyllands Politi efterlyser mandag eftermiddag to drenge på 11 og 12 år.

De to børn forlod ved 13-tiden Tistrup Skole lidt nord for Varde, og da drengene ikke er kommet hjem har politiet nu valgt at efterlyse dem på Twitter.

Vagtchefen oplyser til BT, at de to drenge tidligere har været stukket af.

-Vi leder da efter dem, og vores patruljer har fået at vide, at de skal holde øje med dem, så vi kan få dem hjem, inden det for alvor bliver mørkt og koldt, siger Ole Aamann fra politiet.

 

Læs også

Fandt du artiklen spændende? Del den her Del artiklen: