En midaldrende kvinde fra Japan kom ufatteligt galt afsted, da hendes lange hår satte sig fast i en maskine. Obs: Voldsomme billeder i artiklen!
Lige nu læser andre
En 64-årig kvinde fra Japan kom grueligt galt afsted i en arbejdsulykke, da hendes lange hår pludselig sad fast i en bomuldsspindemaskine. Og der var intet at gøre.
Maskinen trak øjeblikkeligt i den midaldrende kvindes hår med så voldsom en kraft, at hele hendes hovedbund blev flået af kraniet – inklusive hendes øjenbryn og ører.
Det skriver britiske Metro.
Kvinden blev straks bragt på hospitalet, hvor det lykkedes læger at sætte hendes hovedbund på igen under et omfattende indgreb. Fire timer efter den var blevet revet af, sad hovedbunden igen på kvindens kranie.
Læs også

Efterfølgende har plastikkirurger offentliggjort en redegørelse for den udsædvanlige sag i BMJ Case Reports.
Kvindens tilfælde skulle angiveligt være det ene af i alt to, hvor en patient er kommet sig oven på en vellykket behandling, efter at være udsat for noget lignende.
Under indgrebet lykkedes det lægerne at sætte de fire blodkar, som forbinder den højre og venstre side af hovedet, tilbage på kvindens ansigt, selvom den venstre side fortsat er blokeret.

Det lykkedes dog ikke at gendanne kvindens nerver, så hun har ikke længere nogen følelse i sin hovedbund.
To uger efter indgrebet måtte kvinden gennem en hudtransplantation, da huden begyndte at gå i forfald på grund af mangel på blod i venstre side af ansigtet.

Et år efter er kvindens hår vokset ud igen, og hun har genvundet følelsen omkring sin tinding. Kvinden er igen i stand til at bruge sine muskler i panden, kan lukke begge sine øjenlåg og løfte sit højre øjenbryn.
Kvinde led af frygtelig hovedpine: Så opdagede lægerne, hvad der boede i hendes øre
Folk kiggede bare på, mens fuld mand voldtog kvinde på gaden ved højlys dag