Lige nu læser andre
Den nye spillefilm om de fire ninja skilpadder får premiere i de amerikanske biografer den 8. august.
Resten af verden må væbne sig med tålmodighed, og i Danmark kan vi se filmen i biffen fra den 4. september.
I Australien har filmen premiere på en ganske særlig dag – nemlig den 11. september – hvor det er 13 år siden to kaprede fly fløj ind i World Trade Centers to tårne.
Dette har skabt en del omtale på Twitter, da Paramount Pictures postede et billede på Twitter af den plakat, som skal markedsføre filmen.
Læs også
Læs også: Fireårig dreng levede ikke op til tøjkrav: Familie blev smidt ud af restaurant
På plakaten ser man de fire helte springe ud fra et brændende tårn i New York – og det har fået en del Twitter-brugere til at rulle med øjnene.
"Sikke en betænksom plakat for 9/11" skriver Martin Wefail på sin Twitter-profil.
Også den australske journalist, Suzanne Carbone, skriver på Twitter:
"Seriøst? Teenage Mutant Ninja Turtles springer ud af et brændende NY-tårn på plakaten for filmen, der har premiere den 11. september"
Læs også: Sexede Megan Fox vil imponere sine sønner
Så snart Paramount Pictures Australia indså bommerten besluttede de sig for at slette deres opslag.
Det er samme billede, der bruges på plakaten i Danmark, men dette har ikke vagt nogen harme, da filmen har premiere en uge før end i Australien.
Se den omdiskuterede plakat hér: