Forside Nyheder Lars Larsen køber mere op til en god nats søvn

Lars Larsen køber mere op til en god nats søvn

Lars Larsen køber mere op til en god nats søvn

Lige nu læser andre

Lars Larsen Group køber aktiemajoriteten i sengekæden Senge Specialisten og vil gøre kæden landsdækkende, oplyser Jysk.

Senge Specialisten har 11 butikker fordelt i Jylland og på Fyn, men skal med Lars Larsens overtagelse gøres landsdækkende og efterfølgende ekspandere i udlandet. De første butikker på Sjælland er allerede på vej, oplyser selskabet.

Senge Specialisten, der sælger madrasser og senge, passer godt ind i Lars Larsens forretningsområde, lyder det fra ejeren af Jysk.

– Vi er i forvejen eksperter i alt til en god nats søvn, og med overtagelsen af Senge Specialisten kan vi nu tilbyde kunderne endnu flere valgmuligheder, siger Lars Larsen i en pressemeddelelse.

Læs også

Lars Larsen Group ejer blandt meget andet også kæderne Jysk, Ilva, Ide Møbler og Bolia.com.

Senge Specialisten blev startet i 1999 og er ejet af stifter Jørgen Bebe Staal, der i dag er salgs- og marketingdirektør, og administrerende direktør Brian Lund Nielsen. De to stiftere bevarer en mindre aktiepost i selskabet.

Parterne vil ikke offentliggøre detaljer om handlen.

/ritzau/

Læs også

Ads by MGDK