Lige nu læser andre
Den tidligere assistenttræner for kvindelandsholdet i håndbold Ulrik Kirkely bliver i den kommende sæson det andet ben i en ny cheftrænerduo hos HC Odsense.
Kirkely bliver sidestillet cheftræner med Flemming “Tuborg” Larsen, som i forvejen stod i spidsen for holdet.
– Vi er glade for, at vi nu har fået vores trænerkonstellation på plads med Ulrik Kirkelys indtræden som ligeværdig cheftræner med Flemming “Tuborg” Larsen, siger direktør i HC Odense, Arne Buch, i en pressemeddelelse fra klubben.
– Vi har fået en meget faglig kompetent og erfaren trænerduo, der samtidig har et indgående kendskab til hinanden.
Læs også
Kirkely har fået en etårig kontrakt, og han afviste flere andre tilbud.
– Der har været andre tilbud på banen, men da HC Odense kontaktede mig med dette spændende tilbud, var jeg ikke i tvivl om, hvor jeg skulle være, siger den nye træner.
HC Odense blev nummer syv i grundspillet i den netop afsluttede sæson i Boxer Dameligaen.
/ritzau/