Forside Nyheder 100.000 demonstrerer mod Thailands regering

100.000 demonstrerer mod Thailands regering

100.000 demonstrerer mod Thailands regering

Lige nu læser andre

100.000 er søndag gået på gaden i Bangkok for at demonstrere mod Thailands regering.

Protesterne kom på et tidspunkt, hvor der er nye spændinger mellem Bangkoks middelklasse og tilhængere – overvejende fra landet – af den fordrevne premierminister Thaksin Shinawatra.

Demonstrationen i Bangkok var anført af Det Demokratiske Parti, der er i opposition.

Vreden var rettet mod premierminister Yingluck Shinawatra, der har været ved magten siden 2011. Hun er søster til den detroniserede Thaksin Shinawatra, der in absentia er dømt for korruption.

Læs også

På et stadion 15 kilometer fra den store demonstration samlede 40.000 mennesker sig for at udtrykke støtte til regeringen. Mange var blevet kørt fra landet og ind til hovedstaden for at deltage i arrangementet.

Protesterne er taget til, efter regeringen har forsøgt at få vedtaget et amnesti, der vil gøre det muligt for Thaksin Shinawatra at vende hjem.

Det har ikke formildet oppositionen, at Thailands senat den 11. november nedstemte amnestiet.

/ritzau/Reuters

Læs også

Ads by MGDK