Forside Nyheder 51-årig fængslet efter knivstikkeri i Hundested

51-årig fængslet efter knivstikkeri i Hundested

51-årig fængslet efter knivstikkeri i Hundested

Lige nu læser andre

En 51-årig mand er onsdag i et grundlovsforhør blevet varetægtsfængslet i foreløbig fire uger, sigtet for drabsforsøg.

Ifølge anklageren i grundlovsforhøret, Marianne Gjedde-Nielsen, fandt retten, at der er begrundet mistanke om, at det var den 51-årige, der tirsdag stak den et år ældre mand ned med kniv i Hundested.

Grundlovsforhøret blev holdt for lukkede døre, og det er derfor ikke muligt at få oplyst, hvordan manden forholder sig til sigtelsen, eller hvad han i øvrigt har forklaret. Han kærede dog ikke fængslingen til Østre Landsret.

Offeret var en overgang i livsfare, efter at han tirsdag eftermiddag blev ramt af flere knivstik i brystet. Først natten til onsdag kunne han meldes udenfor livsfare.

Læs også

Knivoverfaldet skete på Skansevej 6 klokken 14.45, hvorefter offeret fik hjælp af andre beboere i området.

Efter knivstikkeriet stak gerningsmanden af fra stedet. Senere fandt politiet frem til den 51-årige, der blev anholdt på havnen i Hundested.

/ritzau/

Læs også

Ads by MGDK